AndroidİncelemeMobil
Şimdi Trend Oluyor

Android Telefon Yedekleme Nasıl Yapılır?

Android Telefonlarda Yedekleme Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

Önemli verilerinizin her zaman senkronize edilmesi ve bu verilerinizin kaybolma riskine karşı güvence altına alınabilmesi için Android telefon yedekleme nasıl yapılır? konulu makalemizi sizler için araştırdık.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızın her alanına dair bilgilere sahip olan akıllı telefonların kaybolması, çalınması ya da hasar görmesi durumunda bu bilgilerin kaybolması zor durumlara yol açabilir. Bu sıkıntıların yaşanmaması için önlem almak, kaybetmek istemediğiniz uygulamaları ve verileri yedeklemek en iyi çözüm olacaktır.

Android telefon yedekleme PC nasıl yapılır? diye merak edenler için önerilebilecek birkaç yöntem vardır. Uygulanacak adımlar ve telefon menüleri cihazlara göre değişiklik gösterebilse de benzer seçenekleri tespit edip yedekleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Önceleri telefon yedekleme işlemi sorun teşkil eden meşakkatli bir işlem di. Yedekleme işlemleri için fiziksel bilgisayar bağlantıları, karmaşık üçüncü parti yazılımların kullanılması gibi zor bir işlem di. Bu günlerde, bir Android cihazını yedeklemek, android geri yükleme ve verilerinizi senkronize etmek çok az zaman almakta ve bir çaba gerektirmemektedir.

Genelde telefonunuzu ilk kurduğunuzda, sizin adınıza herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan ya da bir kereye mahsus olmak üzere yapılan ayarlar sonrasında arka planda sorunsuz ve otomatik olarak gerçekleşir. Verilerinizi de geri yüklemek, Google hesabınızla cihaza giriş yaparak gerisini izlemekten ibarettir.

Özellikle telefonunuzu iş için kullanıyorsanız, verileriniz çok önemlidir. Telefonunuzdaki verilerin hangilerinin nerede ve nasıl kaydedildiğini bilmek sizin için faydalı olacaktır. Android telefon yedekleme verilerinin kaydedildiği yerde hazır ve kolay erişebilecek olması içinizi rahatlatacaktır.

Android Telefon Yedekleme için Genel Ayarlar ve Tercihler

Android Sistem Yedeklemesi İle Telefon Nasıl Yedeklenir?

Android cihazlarda telefon yedekleme nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce bilinmesi gereken Android telefonlarda birçok önemli bilginin kolayca yedeklenmesini sağlayan dahili yedekleme mekanizması bulunur ama bu yedekleme aracı bütün bilgileri yedekleyemez. Yedekleme aracı bu işlem için Google hesabınızı kullanır.

Android cihazınızı ilk kez çalıştırdığınızda muhtemelen bir Google hesabı ile oturum açmış olursunuz. Bu işlem kritik bir öneme sahiptir. Çünkü hesap otomatik yedeklenmiş verilerinizin erişim anahtarıdır.

Sistemin yedeklediği bilgiler;

 • Wifi şifreleri
 • Telefon ayarları
 • Uygulama bilgileri
 • Kişi listeleri
 • Takvim

Sistemin yedekleyemediği bilgiler;

 • SMS’ler
 • Fotoğraflar
 • Videolar
 • Yedeklemeye uygun olmayan veriler

Android telefon yedekleme aşamaları aşağıdaki şekildedir.

 • Yedekleme işleminin gerçekleşmesi için Android telefonunuzun “Ayarlar” bölümünü açtıktan sonra ortalara doğru görebileceğiniz “Yedekleme ve sıfırlama” menüsünü kullanmanız gerekir.
 • Bazı cihazlarda görebileceğiniz “Başka bir telefondan içerik alma” seçeneği ise eski cihazındaki bilgilerin yeni cihaza aktarılması içindir.
 • Yedekleme menüsündeki “Hesabı yedekle” seçeneği ile yedeklemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Belirli aralıklarla otomatik olarak yedeklemenin yapılmasını tercih ederseniz “Verilerimi yedekle” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Yedeklenmiş olan tüm verilerinizi sistem ayarlarına gidip “Yedekle ve Sıfırla” bölümünden kontrol edebilirsiniz.

Ekranın üst kısmındaki “Google Drive’a Yedekle” seçeneğinin etkin olduğunu görmelisiniz. Bu bölümün altında sistem yedeklemelerinizle ilgili ilişkili Google hesabını görürsünüz. İleride herhangi bir cihazda oturum açarken aynı hesabı kullandığınızdan emin olun.

Aynı ekranda ayarlarınız ve tercihlerinizin en son ne zaman yedeklendiği bilgisini de görürsünüz. Bu ekranda hesabınızla ilişkili tüm cihazların yedek ayarlarınıza ne kadar yer ayrıldığı bilgisini de bulabilirsiniz.

Yedekleme seçeneklerinde uygulamalar ve uygulama verileri, takvim, kişiler, e-posta, mesajlaşma, dosyalar, fotoğraf ve müzik gibi kategorilerde isteğinize göre ayarlama imkanınız bulunmaktadır.

Bulut tabanlı yedekleme yapıldığından dolayı ilişkili hesabınızda yeni bir cihaz üzerinde oturum açtığınızda yedeklenen verileri istediğiniz zaman geri yükleme yapabilirsiniz. Bu hizmetler makul bir miktarda ücretsiz depolama alanı sağlamaktadır. Ancak ek depolama alanı ihtiyacınızda uygun ücretlendirme ile ek alan edinebilirsiniz.

Android Telefonlarda SMS Yedekleme Ve Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Android telefonunuzda yer alan SMS’leri yedekleyebileceğiniz gibi bir kenara kaydederek daha sonra geri yüklemek isterseniz “SMS Backup&Restore” uygulamasını indirip kullanabilirsiniz.

 • Uygulamayı indirdikten sonra ana menünün en üstünde yer alan “Yedekle” seçeneğini tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak uyarı ekranından ilk seçeneği tıkladığınızda cihazın varsayılan klasörlerine yedeği ekleme işlemini gerçekleştirirsiniz.
 • Yedekleme sırasında bir süre beklemeniz gerekebilir.
 • İşlem tamamlandıktan sonra “Geri yükle” ya da “Görüntüle” seçeneklerini tıklayarak SMS’ lerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Android Telefonlarda Fotoğraf ve Video Yedekleme Nasıl Yapılır?

Android cihaza sahip olup çektiği fotoğraf ve videolarını yedeklemek isteyenler için ilk seçenek PC’ye yedeklemek olabilir. Bunun için bir USB kablosuna ihtiyacınız vardır. Android kullanıcılarının doğrudan sürükle bırak yöntemiyle fotoğraf ve videoları atması mümkün iken, iPhone telefon yedekleme işlemleri biraz daha farklı olduğundan iPhone kullanıcılarının PC’ye veri aktarımını mümkün kılan program olan iTunes uygulamasını yüklemesi gerekir. iTunes hesabı ile giriş yapıldıktan sonra iPhone yedekleme işlemi yapılabilir.

Android Telefonlarda Otomatik Fotoğraf Ve Video Yedekleme Nasıl Yapılır?

Android cihazınızda çektiğiniz fotoğraf ve videoların otomatik olarak yedeklenmesini isterseniz Dropbox Android uygulamasını indirebilirsiniz.

 • Uygulamayı açtıktan sonra sol menünün sağ kısmında görülen çark işaretine basarak ayarlar bölümüne ulaşabilirsiniz.
 • Ayarlar menüsünün altında bulunan “Turn On Camera Upload” seçeneğine tıkladığınızda özellik aktif olur.
 • Dropbox uygulamasından memnun kalmayanlar Onedrive, Google Drive, Yandex Disk veya Turkcell uygulamalarından biri olan Turkcell Lifebox gibi alternatifleri deneyebilir.

Android Güncelleme (Sürüm Yükseltme) Nasıl Yapılır?

Android güncelleme nasıl yapılır? diye soracak olursanız, ekibimiz tarafından hazırlanan Android Güncelleme (Sürüm Yükseltme) Nasıl Yapılır? isimli makalemizi inceleyebilir ve android sürüm yükseltme hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için android telefon yedekleme nasıl yapılır? sorununuzu çözmesi amacıyla huawei telefon yedekleme, android fotoğraf ve video yedekleme, android sms yedekleme, android geri yükleme gibi konulara değindik. Sizler de farklı yedekleme yöntemlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status