AndroidAppleMobil
Şimdi Trend Oluyor

Telefon IMEI Değiştirme Nasıl Yapılır

Yurt dışından getirmiş veya şuan aktif olarak kullanmakta olduğunuz cep telefonlarınız için telefon imei değiştirme işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız, bu yazımızda sizlere imei değiştirme hakkında bilgiler verecek ve imei değiştirme programı olan MTK Engineering Mode uygulaması ile bu işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinizi göstereceğiz.

IMEI Nedir ?

The International Mobile Equipment Identity (Uluslararası Mobil Cihaz Kimliği) Imei

Öncelikle Imei nedir? ve Imei kısaltmasının ne olduğunu öğrenelim. The International Mobile Equipment Identity (Uluslararası Mobil Cihaz Kimliği) şeklinde olan uzun bir ismin baş harflerini alarak konuşma dilimizde yer etmiş olan Imei piyasada bulunan her türlü mobil cihaz için farklı olacak şekilde kullanılan benzersiz sayısal bir kimlik numarasıdır. Imei numarası adeta parmak izi gibi bir rolü olan ve her cihazı birbirinden ayırarak, her cihaza ayrı bir kimlik oluşturmayı sağlar. Standart olan imei no rakamlardan oluşan 15 hanelik bir sayıdır. Bazı cihazlarda 14 hane şeklinde olan imei no için 15. hane kısmı denetleme amacıyla kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

IMEI Öğrenme

Imei No Değiştirme

İmei numarası cep telefonlarının kimliklerini birbirlerinden rahatlıkla ayırabilmek adına kullanılmakta olan bir numaradır. Bu numaralar sayesinde cep telefonları çalınması veya kaybolması halinde, imei numarası kullanılarak cihazların yerleri tespit edilebilmektedir. Bunun için cep telefonu sahiplerinin imei numaralarını bilmeleri faydalı olacaktır.

Mobil aygıtınızın imei numarasını öğrenmenin bir kaç farklı yolu bulunmaktadır. Bunların arasındaki en kolay yol ise telefonunuzun arama veya çağrı atma kısmına geldikten sonra numaratörden *#06# yazarak imei numarası öğrenme yoludur. Arama kısmına bu kodu yazdığınız zaman karşınıza çıkacak olan küçük pencerede mobil cihazınızın imei numarası yazıyor olacaktır.

Imei numarası öğrenme işleminin diğer yöntemi ise kullandığınız cihazların işletim sistemi olan Android ya da iOS sistemlerin “Ayarlar” bölümüne girerek ilgili adımları izleyerek ulaşılan imei öğrenme metodudur.

Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarda markadan markaya doğal olarak farklılık gösterse de genellikle Ayarlar > Cihaz Hakkında > Durum > IMEI Bilgisi adımlarını takip ederek ile ilgili cihazın imei numarasına ulaşabiliriz.

iPhone telefonlarda ise Apple’ın kendi işletim sistemi olan iOS’daki adımlar her model telefonda genellikle aynı olup, Ayarlar > Genel > Hakkında adımları sonucunda ulaşılan ekranda cihazın imei numarasını görebiliriz.

Son olarak ise cihazınız arızalı bir durumda ise ve telefonu açmadan imei numarasını öğrenmek istiyorsanız, bazı telefonların arka kapak ya da bataryası üzerinde de telefonun imei numarası yazılı şekilde olabiliyor, kontrol etmekte yarar var.

Imei numarası bulunacak telefon yanınızda değilse Telefon Olmadan imei Numarası Nasıl Bulunur? isimli yazımıza göz atın.

Telefon İMEİ değiştirme IPHONE

Replika iPhone modelleri için imei numarasını değiştirme kodu kullanılarak imei numarası değiştirebilmek mümkündür. Replika olarak da adlandırılan çin malı iphone modellerinde cihaz kimliği olan imei nosunu değiştirebilmek için arama kısmına yazılacak olan kod sonrasında yeni imei numarası oluşturma imkânı bulunmaktadır.

iPhone İmei Değiştirme Kodu

iPhone imei değiştirme işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 • Cep telefonu markası iphone olan kullanıcılar telefon imei değiştirme iphone işlemleri için *#*#889988#*#* telefon imei değiştirme kodu nu cep telefonunun arama kısmına yazmalıdır.
 • Bunun neticesinde karşılarına Engineer mode gelecektir.
 • Bu aşamada ise GPRS kısmında imei numarası yazan kısma oluşturmak istedikleri imei adresini yazarak işlemi tamamlayabilirler.
 • Write imei butonuna basıp cep telefonunu yeniden başlatınca imei numarası değişikliği yapılmış olacaktır.
 • Bu değişikliği kontrol etmek isteyen kullanıcılar cihaz açıldıktan sonra *#06# tuşlarına basarak imei numarasını kontrol edebilirler.

Android Telefon İmei Değiştirme

Yurt dışından getirilen cep telefonlarındaki en büyük sorun, kullanılmaya başlamasından bir süre sonra cep telefonlarının kullanımının engellenmesidir. Bu şekilde kapanan cihazlarda Türkiye içinde hiçbir hat ile kullanılması mümkün değildir. Bundan dolayı android telefon imei değiştirme işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikle android işletim sistemine sahip olan cep telefonunun rootlu olması gerekir.

Cihazın kök değişimi gerçekleştirilmeden imei numarasının değiştirilmesinin imkân ve olanağı bulunmamaktadır. Kingo root uygulaması ile cihazlara root atılabilmektedir. Bu işlemin gerçekleştirilmesinin ardından cep telefonunun imei numarası değiştirme işlemi rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Bunun için Google play store bünyesinde bulunan imei değiştirme programları indirilebilmekte ve kullanılabilmektedir.

Telefon IMEI Değiştirme Uygulaması

Telefon piyasasısının her geçen gün büyümesi nedeniyle, geliştiriciler isimlerini duyurabilmek ve reklam pastasından kendilerine pay alabilmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Bundan dolayı da piyasaya telefon imei değiştirme uygulaması sürerek pazarda bir adım öne geçmeyi hedeflemektedirler.

Şu anda piyasada bulunan en iyi 3 uygulama Device Id IMEI Changer Xposed, IMEI Changer ve MTK Engineering Mode olarak sayılabilmektedir.

Device Id imei changer xposed programı ile sadece imei numarasını değiştirmekten ziyade aynı zamanda dns adresinin değiştirilmesi işlemi de gerçekleştirilmektedir. Dns değiştirilmesi cep telefonunun internet sağlayıcısı kullanılarak yasaklı olan sitelere giriş yapılabilmesine zemin hazırlamaktadır.

Imei changer programına Google play store içerisinden ulaşarak indirmek ve cep telefonuna indirip kullanmak mümkündür.

Mtk Engineering Mode Programı ile Imei Değiştirme

MTK Engineering Mode – Imei Değiştirme Uygulaması

Akıllı cep telefonları artık insanlar için vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Dünyada akıllı telefon piyasası her geçen gün daha da büyüme gösteren bir alandır. Akıllı telefon piyasasında ise birbirinden popüler hale gelmiş ve çok çeşitli farklı özellikleri bulunan akıllı cep telefonları bulunmaktadır. Bazı imei değiştirme seçenekleri ise işe yaramamaktadır. Telefon imei değiştirme programı olan MTK Engineering Mode uygulaması kullanılarak cep telefonlarının imei numaraları kolaylıkla değiştirilebilmektedir.

Mtk Engineering Mode programı biraz karmaşık bir yapıya sahiptir ve bütün telefon kullanıcaları tarafından kolayca kullanılamamaktadır. Yine Google play bünyesinden indirilen program sayesinde imei numarası değiştirilebilmekte ve yeni imei numarası telefona girilebilmektedir.

Mtk Engineering Mode ile Imei değiştirme adımları şu şekildedir;

 • Öncelikle Google Play Store’a giriş yapılarak MTK Engineering Mode uygulaması cihaza indirilir.
 • Telefona inen uygulamayı çalıştırdıktan sonra MTK Setting isimli butona tıklanılır.
 • Karşınıza çıkan ekrandaki Telephony yazan kısmın hemen altında bulunan GPRS kısmına tıklanır.
 • Karşınıza IMEI numarası gelecektir. Karşınıza gelen telefonun içindeki yerleşik imei numarasını silerek kullanacağınız yeni geçerli olan IMEI numarasını onun yerine yazın.
 • Write IMEI butonuna basın.
 • Karşınıza “İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşti” ibaresi çıkınca OK tuşuna basın.
 • Ardından Attached tuşuna basın.
 • Hemen sonrasında karşınıza Attached bildirimi gelecek onu görünce tekrar OK tuşuna basın.
 • Ardından cihazınızı kapatıp açın
 • Böylelikle imei değiştirme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Değiştirdiğiniz yeni imei nosunu görmek için , telefonun arama bölümüne gelerek *#06# kodunu tuşlayın. Yaptığınız değişiklikle imei atma işlemini başarıyla gerçekleştirmiş ve güncel imeiyi görmüş olacaksınız.

Samsung İmei Numarası Değiştirme

Android işletim sistemine sahip olan cep telefonlarında imei numarası değiştirme veya imei atma konusunda internet ortamında birçok video veya yazı bulunmaktadır. İmei kelimesinin asıl açılımı international Mobile equipment identity olarak bilinmektedir. Günümüzde aktif olarak kullanılmakta olan bütün mobil cihazların kendine ait bir imei kodu bulunur.

Kullanmış olduğunuz telefon imei değiştirme samsung numarasını değiştirme konusunda kaçak imei numarası atma işlemleri için yapılacak bütün işlemler kullanıcı insiyatifi altında bulunmaktadır.

Bu işlem önceleri sadece yurt dışından gelen cep telefonları için sıklıkla uygulanmaktaydı. Sistemin işleme yöntemi ise kullanılmayan bir cep telefonunun imei numarasının yurt dışından gelen cep telefonunda kullanılarak imei numarasının değiştirilmesi yönteminden oluşmaktaydı. Bu şekilde cep telefonu BTK’nın sistemine uyumlu hale gelir ve yurt içinde rahatlıkla kullanılabilirdi.

Telefon İmei Değiştirme Huawei

Huawei cihazları ülkemiz telefon piyasasında ciddi satış hacimlerine ulaşmıştır. Bundan dolayı kayıt dışı olan ve yurt dışından gelen cihazlarda imei numarası değiştirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Telefon imei değiştirme huawei telefonu için ilk olarak root izinlerine erişim sağlanması gerekmektedir. Bir diğer deyişle telefonun rootlanması gerekmektedir.

Huawei cihazlar bilindiği gibi android 8 sürümüne sahip olarak telefon piyasasına sürülmüş durumdadır. Bundan dolayı huawei cihazlarına rootlama işlemi android 8 sürümüne TWRP yardımı ile magisk yüklenmesi ile gerçekleştirilmektedir. Ancak bu işlemin nasıl gerçekleştirileceği şu anda belirsizliğini korumaktadır.

Bundan dolayı bu telefona sahip olan kullanıcılar yasal olarak pasaport kayıt harcı olan 500 TL’yi yatırıp BTK sistemine telefonlarını kaydedebilmektedir.

İMEİ Numarası Değiştirme Günümüzde Neden Tasvip Edilmez

Fakat günümüzde bazı nedenler sebebiyle imei değiştirme işlemi geçerliliğini yitirmiştir. Telefon imei değiştirme xiaomi için bu işlem günümüzde önerilmemektedir. Bunun nedeni imei değiştirme işlemi için BTK sisteminde kayıtlı olan eski bir cep telefonunun kullanılması gerekmektedir.

Eski telefonlarda ise 4g gibi özellikler genellikle yer almamaktadır. Bu durumda imei numarası aktarılan yeni cep telefonu da bu özelliklerden faydalanamamaktadır. Bu nedenle de imei numarasının değiştirilmesi halinde telefon birçok açıdan kullanılırlığını kaybetmekte ve işe yaramaz hale gelmektedir. Bu durum telefon sahiplerinin onaylayacağı ve kabul edeceği bir durum olmaktan uzakta kalmaktadır.

Bu yazımızda android imei değiştirme, imei atma nasıl yapılır, iphone imei değiştirme gibi işlemleri kendi başınıza yapabilmeniz için bir kaç yol gösterdik. Daha farklı telefon imei değiştirme yolları hakkındaki fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Arkadaşlar pasaport kayıtlı (huawei p smart z)modeli telefon alıcam 80 gün pasaport kayıtlı kullanabilirmisim ondan sonra i meil attirabilirmiyim bu telefona lütven yardımcı olun bazıları huawei telefonların çoğuna atılmıyormuş imeil ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status