DonanımMobil
Şimdi Trend Oluyor

Telefonun Donanımsal Sorunları Nelerdir?

Akıllı telefonlarda yaşanan donanımsal sorun nedir? Donanımsal Sorun nedir Telefonda? Hangi yollarla tespit edilir?

Akıllı telefonları alırken herhangi bir donanım sorunu olup olmadığını anlayamadığımız durumlarda sorunlarla karşılaşmak kaçınılmaz olabiliyor. Telefonun arıza verdiği zaman teknisyene götürerek bilgisayar aracılığıyla sorunun kaynağını bulabilirler. Peki, kendi kendimize donanımsal sorun nedir sorusunun cevaplarını veya Telefon donanımsal sorunlar ve Çözümleri sorularının cevaplarını bulabilir miyiz?

Evet, Play Store ve Apple Store da bulunan yazılımlar sayesinde bunu yapabiliriz. Telefonda yer alan işimize yarayan birçok donanım özelliklerinden biri çalışmadığında telefonun işleyiş konforunu oldukça etkileyebiliyor. Kullanıcıların telefonunun donanımsal sorunları nelerdir? sorusuyla birkaç yazılım tavsiyesi vererek incelemek mümkündür.

Sizler de telefonun donanımsal sorunları nelerdir? ya da donanımsal sorun nedir telefonda gibi araştırmalar yapıyorsanız makalemizi inceleyebilirsiniz.

Android ve iPhone Telefonların Donanım Sorunları Nelerdir?

Donanımsal Sorun nedir?

Teknolojinin günden güne değişmesi ve hızlı bir şekilde ilerlemesiyle birlikte, cep telefonları da günlük hayatın önemli bir parçası haline geldi. Eskiden sadece belli başlı özellikleri olan telefonlar günümüzde birbirinden farklı pek çok özelliği taşır durumda.

Örneğin; şu anda kullanılan cep telefonları Android işletim sistemi ya da iOS işletim sistemine sahip. Bir işletim sistemi olduğu içinbu telefonlar akıllı telefon olarak adlandırıyor. Günümüzde cep telefonlarının saymakla bitmeyecek özellikleri mevcut. Her ne kadar akıllı telefonlar kullanılıyor olsa da bazen istenmeyen problemler ya da çözülmesi zor olan sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu sorunların en önemlisi donanım sorunları. Peki, telefonlarda meydana gelen donanımsal sorunlar nedir?

Android Donanım Sorunları

En çok kullanılan işletim sistemlerinden, hatta en çok kullanılan iki sistemden birisi olan Android işletim sisteminde zaman zaman ortaya çıkan android donanım sorunları şunlardır:

Pilin Çabuk Bitmesi

Cep telefonlarının tümünde görülen en büyük problemlerin başında pilin çabuk bitmesi geliyor. Çünkü akıllı telefonların hemen hepsinde birbirinden farklı birçok özellik bulunuyor. Ve bu özelliklerin bazıları şarjın kısa sürede azalmasına ya da başka bir deyişle pilin çabuk bitmesine neden oluyor. Bu problemin önüne geçmek için güç tasarrufu ayarlarını yapmanız gerekiyor. Bu işlemi Ayarlar – Batarya bölümünden yapabilirsiniz.

Fotoğrafların Bulanık Çıkması

Cep telefonu kullanıcılarının çoğunda, en çok şikayetçi olunan konulardan bir diğeri de çekilen fotoğrafların bulanık çıkması. Bu sorunun çözümü için yapılabilecek işlemler şunlardır; mecbur kalmadıkça kameranın flaşını kullanmayın ve mevcut aydınlatmayı efektif şekilde kullanmaya özen gösterin.

Parlak Fotoğraflar

Çoğu cep telefonu kullanıcıları, fotoğrafların parlak çıkmasından şikayet eder. Bunun en önemli nedeni her ortamda ve her zaman flaş kullanılmasıdır. Yani gereksiz yere flaş kullanmak fotoğrafta parlak ışığa ve dolayısıyla fotoğrafın da parlak çıkmasına neden olur. Bu problemin çözümü için tıpkı bulanık fotoğraflarda ki gibi, flaş kullanmaktan kaçınmanız ve mevcut ışığı efektif olarak kullanmanız önerilir.

İnternet Paketinin Çabuk Bitmesi

Akıllı telefonların en önemli özelliklerinden biri de internete bağlanabilme özelliği. Fakat bu özelliğin çok yoğun ve bilinçsiz olarak kullanılması paket aşımlarına ya da internet paketinin çabuk bitmesine neden oluyor. Bunu önlemek için de paket yenileme ya da dolma tarihini dikkate alarak kullanmak avantajlı olacaktır. Ayrıca belirli bir süre veri kullanımı yaptıktan sona, bunu otomatik olarak devre dışı bırakmak da bir başka çözüm yolu.

iPhone’da Donanımsal Sorun nedir

Android işletim sistemine sahip telefonlara göre biraz daha farklı bir yapıda olan ve farklı özellikler taşıyan iPhone telefonlarda da donanım sorunları elbette oluyor. iPhone donanım sorunları şunlardır:

Kamera Odaklanması

Özellikle iPhone telefonlarda en sık karşılaşılan problem kameranın odaklanması problemi. Güzel bir fotoğraf çekeceğiniz sırada, kameranın yeteri kadar odaklanamama durumu, fotoğrafın kötü çıkmasına neden olur. Bu sorunun çözümü için; kameranın odaklanmasını istediğiniz noktaya parmağınızla basıp, odak ayarını oraya getirmeniz yeterli.

El Fenerinin Kendiliğinden Açılması

iPhone telefonlarda karşılaşılan bir diğer problem de el fenerinin kendiliğinden açılması. Bunu önlemek için ise sırasıyla; Ayarlar – Genel – Erişilebilirlik – Kapat adımlarını izleyerek el fenerinin dokunmatik özelliğini kapatabilirsiniz.

Wi-Fi Ağına Bağlanmama

Tüm akılı telefonlarda olduğu gibi, iPhone telefonlarda da en sık karşılaşılan sorunlardan bir diğeri de wi-fi bağlantısı problemi. Bu problemi çözmek için sırasıyla Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla adımlarını izleyip, ağ ayarlarını sıfırlayın.

Telefonun Donanımsal Sorunları

Telefonun Donanımsal Sorunları Nasıl Belirlenir?

Donanımsal Sorunu Belirlemede Kullanılan Yöntemler

Yeni nesil Samsung cihazlarında bulunan Samsung Diagnostic Tool programı üzerinden *#0*# tuş kombinasyonunu kullanarak telefonun donanımsal sorunları görüntülenebilir. Bu yöntem en kolay ve en çok kullanılan yöntemlerden birisidir.

Androidler için Play Store üzerinden Z- Device programı indirip açtıktan sonra karşınıza çıkan sembol ve donanım özelliklerinden birisi arıza işareti olduğunda kırmızı işaretle bildirecektir. Donanımlardan birinin üzerine tıklandığında ayrıntılı bilgileri daha net görebilirsiniz.

Yine başka bir program olan Phone Test( Hardware Info) ile tek bir donanım testi yapabileceğiniz gibi full test yaparak telefona ait tüm donanımsal verileri görebilirsiniz. Üzerine tıkladığınız donanım seçeneğini ölçüp arızalı olup olmadığını değerlendirme konusunda iyi bir program yazılımıdır.

Telefonda donanımsal sorun yaşayan akıllı telefon kullanıcıları için hazırladığımız Android Telefon Yedekleme Nasıl Yapılır? isimli yazımızda, telefon kendini kilitlemeden ya da kullanılamaz hale gelmeden önce telefon yedekleme nasıl yapılır ve aşamalarından bahsettik. Telefonlarını yedekleme yaparak önlem almak isteyen ziyaretçilerimiz bu yazımızı okuyabilirler.

Telefonun donanımsal sorunları nelerdir? isimli makalemizi okuyan ziyaretçilerimiz, Telefonun Donanımsal Sorunları Nasıl Belirlenir? isimli yazımıza da göz gezdirebilirler. Sizler de kullandığınız cihazlarda karşılaştığınız telefonun donanımsal sorunları ve diğer sorunlarını aşağıdaki yorum bölümümüzde bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status