AndroidİncelemeMobilYazılım
Şimdi Trend Oluyor

Android Güncelleme (Sürüm Yükseltme) Nasıl Yapılır?

Android güncelleme nasıl yapılır? Son Android güncellemesi için sürüm yükseltme işlemi nasıl yapılır?

Android cihaz kullanımı, yapılacak olan android güncelleme işlemlerine bağlılık gösterir. Çünkü yeni sürüm oluşturulduğu zaman eskisi büyük ölçüde işlevini kaybeder ve cihazın kasılma yapmasına neden olur. Bu konu ile alakalı olarak; güncellemelerin nasıl yapılacağı, nasıl durdurulacağı, nasıl kontrol edileceği, gibi konular merak edilir. Bu süreçte telefon güncelleme nasıl yapılır? sorusu da oldukça merak edilir

Ayrıca yeni sürüme geçilmediği zaman neler olabileceği, nelerin gerekli olduğu, bu işlemlerin neler olduğu konuları hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. işte android güncelleme nasıl yapılır? hakkındaki detaylar;

Android Güncelleme (Sürüm Yükseltme) Nedir?

Android sürüm yükseltme, android cihazlar üzerinde yapılacak olan bir işlemdir. Bu işlem sayesinde; geçerliliğini yitiren bir sürümün yenilenmesi sağlanır, daha farklı özelliklerin kullanılmasına imkan tanınır.

Android cihazlar için sürüm yükseltme her zaman olmaz. Uygulama üzerinde oluşturulan değişikliklere bağlı olarak gerçekleşir. Bu durum sonucunda bazı durumlarda bildirim alınırken, bazen bu bildirimlerin alınması sağlanamaz. Sürüm yükseltme işlemi için farklı uygulama yöntemleri vardır. Kişiler, kendileri için en uygun yöntemleri kullanarak sürüm yükseltme yapabilir.

Android Sürüm Yükseltme (Güncelleme) İçin Neler Gerekir?

Android sürüm yükseltme yani güncelleme için gerekenler vardır. İlk olarak cihaz hafızasının güncelleme yapmaya imkan tanıyacak şekilde yeterli olması gerekir. Bu durum da tek başına yeterli olmaz. Yapılacak olan güncellemeler için yeterli miktarda internet bulunması gerekir. Güncelleme yapma işlemleri genel olarak kısa sürede tamamlanmaz.

Son android güncellemesi ile cihazın yeni sürüme geçme, ve kurulum zamanları bazı durumlarda iki saati dahi bulabilir. Bu sebeple cihazın kullanılmadığı zamanlarda, internet kotası ve hafıza durumu da ayarlanarak sürüm yükseltme durumuna izin verilebilir.

Android Güncelleme (Sürüm Yükseltme) Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Android güncelleme nasıl yapılır? yöntemleri birbirinden farklıdır. Bu sebeple farklı gereksinimler ve farklı uygulama şekilleri vardır.

Bu yöntemler:

  1. Android yeni sürüm bildirimi alarak güncelleme yapma
  2. Bildirimler alınmadan, her uygulamada ayrı ayrı güncelleme yapma
  3. Teknik servislerde sürüm yenileme yapma

Bu şekilde güncelleme işlemleri yapılabilir.

Android Güncelleme (Sürüm Yükseltme) Nasıl Yapılır?

Birçok insan, android güncelleme 2020 yılında nasıl gerçekleştirilir, konusunu araştırır. Bu işlem, farklı yöntemlere göre farklı şekillerde yapılır.

Android güncelleme işlemi farklı yöntemlere göre yapımı:

  1. Android güncelleme zamanı geldiği zaman, cihazlara bu durum hakkında bilgilendirme içeren bildirimler gider. Bu bildirimlerin olduğu kısma giriş yapılarak güncelleme sayfasına ulaşılır. Güncellemeye onay verilerek işlem tamamlanmış olur.
  2. Bazı durumlarda güncelleme bildirimleri iletilmez. Bu gibi bir sorun varsa eğer, kasma durumuna neden olan uygulamaya giriş yapılır. Daha sonra uygulama bildirimleri kısmından güncelleme seçeneği tercih edilir. Bu şekilde android sürüm yükseltme işlemi gerçekleşmiş olur. Her uygulama için ayrı ayrı işlem tekrarlanır.
  3. Android cihazların teknik servisi olan yerlerde de sürüm yükseltme yapılabilir. İlk olarak ilgili yerlere gidilir. İstek aktarılarak cihaz teslim edilir. Daha sonra güncelleme yapılmış halde cihaz teslim alınır.

Başlıca yöntemler bu şekilde ifade edilir.

Android güncelleme için farklı yöntemler vardır. Her yöntemin uygulanma şekli ise birbirinden farklıdır. En uygun yöntem seçilmelidir.

Android Güncelleme Kapatılabilir mi?

Bazı bireyler, cihazlarında güncelleme yapmak istemez. Var olan sürümü kullanmak yeterli gelebilir ve bu sebeple güncelleme işlemlerinin kapatılıp kapatılamayacağı konusunu merak ederler. Bilinmesi gerekir ki, güncelleme yani sürüm yükseltmelerin kapatılma durumu vardır.

Güncellemeleri kapatma işlemi gerçekleştirmek için çeşitli adımların izlenmesi ve buna bağlı olarak kapatılması gerekir. Güncellemelerin kapatılması halinde farklı durumlar da gerçekleşir. Bu durumların araştırılması, cihaz üzerinde ne gibi etkilerinin neler olacağına ve bu gibi durumlara dikkat edilmesi gerekir.

Android Güncelleme (Sürüm Yükseltme) Nasıl Kapatılır?

Güncelleme yenilikleri istemeyen insanlar, android güncelleme nasıl kapatılır sorusuna yanıt ararlar. Güncellemelerin kapatılması için yapılması gerekenler vardır.

Güncelleme kapatmak için:

  1. İlk olarak ayarlar kısmına giriş yapılır. Daha sonra ise uygulamaların olduğu alana geçiş sağlanır.
  2. Uygulama ayarları kısmında güncelleme bulunur.
  3. Güncelleme ayarları tercih yapılarak ‘durmaya zorla’ veya ‘güncellemeleri kapat‘ seçenekleri tercih edilir.
  4. Daha sonra işlem onaylanarak çıkış yapılır.

Bu işlemlerin sırası ile gerçekleştirilmesi halinde güncellemeler kapatılmış olur.

Güncellemelerin kapatılması halinde, belirli zaman sonra android güncelleme gelmiyor diye düşünülebilir. Sürüm yükseltme kapatıldığı zaman bildirim de gelmeyecektir.

Android Güncelleme Neden Yapılmalıdır?

Android cihazların sürüm yenilemesinin sağlanması için pek çok farklı neden vardır. Güncellemeler sağlandığı zaman cihaz ve uygulamalar daha iyi bir uyum içerisinde olur. Bu uyum ile kasılma sorunları büyük ölçüde azaltılır.

Ayrıca yapılacak olan yeni sürümlerde farklı özellikler de vardır. Güncellemelerin yapılması ile farklı özelliklere de erişim imkanı sağlanır. Sürüm yükseltildiği zaman, bir nevi cihaz yenilenmeden cihaz içeriği yenilenmiş olur.

Bu sebepler nedeniyle güncelleme yapılması önerilir. Tüm bunlara rağmen, güncellemeler yapılmadığı zaman da cihazların kullanılma durumu vardır. Yani android güncelleme bildirimini kapatma durumu cihazı kullanılamaz hale getirmez.

Android Güncelleme Silme Nasıl Yapılabilir?

Android cihazlarla alakalı olarak merak edilen bir diğer konu, android güncelleme silme işleminin nasıl gerçekleşeceği konusudur. Bu işlemi gerçekleştirme yöntemleri de farklılık gösterir. Eğer sürüm yükseltme bildirimleri geliyorsa, bu durumda bildirim çubuğundan kenara atılarak sürüm güncelleme işlemlerinin silinmesi sağlanabilir.

Bu yöntemi tercih etmek istemeyen bireyler için de farklı yöntemler vardır. Ayarlar kısmından sürüm yükseltme durumu kapatılabilir. Bu durumda güncelleme silme, kişilerin tekrar açacağı zamana kadar yapılmış olur.

Ayrıca android cihaz üzerindeki her uygulama için ayrı ayrı güncelleme silme işlemi de yapılabilir. Bunu sağlamak için ilk olarak uygulama indirme alanına giriş yapılır. Daha sonra cihaz üzerindeki her bir uygulamaya tek tek giriş yapılarak ‘güncelleme durdur‘ kısmı tercih edilir. Bu gibi farklı yöntemler ile güncelleme silme işlemi sağlanabilir.

Önemli dosya, fotoğraf ya da videolarınızın her zaman senkronize edilmesi ve bunların kaybolma durumlarına karşı güvence altına alınabilmesi için hazırladığımız Android telefon yedekleme nasıl yapılır? konulu makalemizi bu linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bu makalemizde sizlere android güncelleme nasıl yapılır? hakkında akıllarda soru işareti oluşturan durumlara karşı yapılması gereken işlemlerden bahsettik. Ayrıca samsung telefon güncelleme ile diğer android işletim sistemi bulunduran huawei telefon güncelleme ve xiaomi telefon güncelleme işlemleri menülerindeki ufak farklılıklar dışında genel olarak yukarıda anlatıldığı şekilde yapılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status