DonanımGenelİncelemeTeknoloji

SSD Nedir, Ne İşe Yarar ?

Günümüz modern bilgisayarlarında olmazsa olmaz sistemlerden biri SSD (Solid- state Drive), dijital ürünlerin daha kolay taşınabilir hale gelmesiyle öne çıkan ürünler arasında yerini almıştır. Günden güne gelişen teknolojiyle veriler de aynı hızla artmaktadır. Birçok depolama/ hafıza ürünleri tasarımlarıyla dikkat çekmeye çalışırken, bilgisayar ve laptoplarda veri depolamak için SSD seçimleri dikkat çekmektedir. Son yıllarda SSD nedir, ne işe yarar gibi konulardan da sıkça bahsedilmesi de hemen her kullanıcının hafızasında yer edinmesine yardımcı olmaktadır.

SSD Nedir?
SSD Nedir?

SSD Nedir, Ne İşe Yarar ?

Bilişim teknolojisinin ortaya çıkışından beri bilgisayar sistemlerinin temel donanım araçları; işlemci, RAM, hard disk, ana kart parçaları olmuştur. Bu parçaların geliştirilmesi ile bilgisayarlar da sınıf atlamış, veriler de günden güne çoğalmaya başlamıştır.

Günümüz teknolojisine uyum sağlayabilecek, yaşanan veri yoğunluğunu ve hızlı geri dönüş talebi nedeniyle de veri okuma ve yazma tecrübesini daha iyi hale getirebilecek olanaklar oluşturulmaya başlamıştır. Bu noktada da bilgisayar kullanıcılarının hayatına SSD diskler girmektedir.

SSD, yani Solid- state Drive, geleneksel sabit disklerden farklı çalışma prensibine sahiptir. Eskiden beri bilinen, normal sabit diskler bilgiye erişebilmek ve işlemek için dönmesi gerekirken, SSD diskler kaydedilen bilgileri flash hafıza çiplerinde depolamaktadır. SSD’lerin çalışma prensibi akıllı telefonlar, usbler ve tabletler ile benzerlik göstermektedir. SSD diskler, içerdiği bilgilere ulaşabilmek için dönmesine gerek kalmadığından, her bilgiye aynı sürede erişmekte ve bu da bilgi işleme hızını artırmaktadır.

Bilgisayarda yeni nesil depolama ürünü olarak kullanılan SSD’ler sabit disk sürücülerinde bulunan eski teknolojilerle kıyaslandığında daha serin, sessiz ve hızlı çalışmaktadır.

Farklı tasarım ve çalışma prensibinden dolayı SSD disklerin üretimi daha maliyetli olmaktadır. Aynı kapasiteye sahip bir HDD ile kıyaslandığında fiyatlarının iki katına çıktığı görülebilmektedir.

Hard Diski Kullanarak RAM Nasıl Artırılır? isimli makalemize de göz atmadan geçmeyin!

SSD Ne İşe Yarar ?

SSD disklerin fiyat farkına rağmen daha fazla tercih edilmesinin altındaki neden, yüksek hızlı performans sunmalarıdır. Herhangi bir tutukluk ya da bekleme yapmadan programların çok daha hızlı açılabilmesi, özellikle bilgisayar başında çalışan kişilere konforlu bir deneyim yaşatmaktadır. Aşırı veri yüklenmesinden ve sık kullanımdan dolayı zamanla yavaşlayan ve hata verme riski artan bilgisayarların SSD ile hızlı ve hatasız çalışması mümkün hale getirilmektedir.

Normal disklere göre en az 5 kat daha hızlı çalışma garantisi sunan SSD kartlar, bu hızlarına rağmen bilgisayarların da ısınma problemini ortadan kaldırmaktadır. Bilgisayarınızı ister eğitim, ister oyun veya iş amacıyla kullanıyor olun, SSD kart ile bilgisayarlar donanımı tamamen yenilenmiş bir hizmet sunmaya başlamaktadır. Maliyet bakımından birçok kullanıcının aklında soru işareti olsa da SSD diskler yeni bilgisayar alınmasına gerek kalmadan, yeni bilgisayar kullanıyormuş hissi yaratmasından dolayı da sıkça tercih edilmektedir.

Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri yazımızdan birçok HD ve telifsiz görsel indirebileceğiniz siteyi öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status