Film & Dizi
Şimdi Trend Oluyor

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 10 Bilimkurgu Filmi

Bilim kurguda, olasılıklar sonsuzdur. İster uzay kopyalarından insan kopyalarını yaratma kabiliyetine sahip uzaylılar, ister robotik etiği ve gücü ya da lazer kılıçlı uzay sihirbazları ile ilgili olsun bilim kurgu sinemayı fikirlerle besliyor. Bilim-kurgu gibi sınırsız bir türden en iyi filmleri seçmek,  bazen bir matematik problemini çözmekten daha zordur. Bu yüzden size fazla vakit kaybettirmeden kolayca  ulaşabileceğiniz  bir liste hazırladık. Bilim kurgu hayranıysanız ve film arşiviniz için imdb en iyi filmler listesinden kendinize listeler hazırlıyorsanız, işte en iyi bilim kurgu filmleri seçeneklerini sizler için bir araya getirdik.  İşte bilim kurgu fimleri arasında beyin yakan filmler listemiz…

Interstellar – Yıldızlararası (2014)

Interstellar – Yıldızlararası

Christopher Nolan tarafından yönetilen başrollerini Matthew McConaughey, Jessica Chastain ve Anne Hathaway’in oynadığı Interstellar 2014 yılında vizyona girdi. Filmin konusu ise,  gelecekte dünyadaki hükümetler ve ekonomiler çöktü. Yiyecek kıt, NASA artık yok ve 20. yüzyıl büyük suçlu. Uzay-zamandaki gizemli bir solucan deliği açıldığında, insanlığa umut keşfetmek ve teklif etmek için kalan bir grup NASA araştırmacısı kalmıştır.

İlgili Makaleler

Inception – Başlangıç (2010)

Inception – Başlangıç

Yönetmen Christopher Nolan, başrollerini  Leonardo DiCaprio, Ken Watanabe ve Joseph Gordon-Levitt’in paylaştığı Inception bilimkurgu filmlerinin en güzel örneklerinden biridir. Filmin konusuna gelince;  Dom Cobb (Leonardo DiCaprio), zihin en savunmasız olduğunda, bir insanın rüya durumundaki değerli sırlarını “çalmak” konusunda uzmanlaşmış bir usta hırsızdır. Bu Cobb’u hain yeni şirket casusluğu dünyasında aranan bir oyuncu yapıyor, ama aynı zamanda onu bir zamanlar sevdiği her şeye mal edebilecek uluslararası bir mülteci yaptı. Şimdi Cobb ve uzman ekibine yeni bir görev teklif edildi. Cobb’un eski hayatını kurtarmasını sağlayabilecek ‘son’ bir görev. Bu görev bir fikir çalmak değil, bir fikir ortaya koymaktır. Eğer başarılı olursa, o zaman mükemmel bir suç olabilir. Ama hayatı tehdit edici bir düşman da var, her zaman Cobb’un bir sonraki hamlesini tahmin ediyor gibi görünüyor …

Predestination (2014)

Predestination

En iyi bilim kurgu filmlerinden biri olan Predestination, zamanda yolculuk eden olmuş ya da olası olayları düzenlemeye ve suçluları yakalamaya çalışan bir zaman ajanının hikayesidir. Gizli bir servise bağlı çalışan ajanın son görevi ise; New York’ta 11.000 kişinin öldüğü bir patlamanın gerçekleşmemesini sağlamaktır. Sürpriz sonlu filmler arasında kaçırılmayacak bir başyapıt olarak değerlendirilen bu filmi tüm okurlarımıza şiddetle tavsiye ediyoruz. İyi seyirler dileriz.

 Mr. Nobody – Bay Hiçkimse (2009)

Mr. Nobody – Bay Hiçkimse

Jaco Van Dormael tarafından yönetilen filmde başrollerini Jared Leto, Sarah Polley ve Diane Kruger ile birlikte oynuyor. Filmin konusu, Yıl 2092. 117 yaşındaki Nemo Nobody, dünyadaki en yaşlı adam ve herkesin sonsuza dek yaşadığı bir dünyada son ölümlü insan. Onu rahatsız eden tek soru, doğru yaşamı sağlayıp sağlamadığı, doğru kadını sevdiğidir. Küçük bir çocuk olarak imkansız bir seçimle yüzleşir: annesiyle birlikte trene biner mi yoksa babasıyla birlikte geride kalır. Tek seçenek, ancak sonuç olarak çok farklı hayatlar. Film, tüm yaşamları boyunca Nemo’yu izler, ister hayal ister gerçek olsun…

Edge Of Tomorrow – Yarının Sınırında (2014)

Edge Of Tomorrow – Yarının Sınırında

2014 yılı yapımı, başrolünde Tom Cruise’un oynadığı Edge of Tomorrow Yarının Kıyısı, bir deneyim filminden ziyade bir zaman yolculuğu filmidir; Bu ifade şimdi anlam ifade etmeyebilir, ancak muhtemelen siz onu gördükten sonra olacaktır. Hiroshi Sikurazaka’nın “İhtiyacınız Olan Her Şey Öldür” adlı romanına dayanarak, uzaylı istilasının sonunda son derece kavramsal olan gerçek bir bilim kurgu filmi. Belki “ekstra boyutlu varlık istilası” daha doğrudur. Mimics olarak bilinen şiddetli, ahtapot görünümlü canavarlar, zaman içinde akran ya da parçalayan ya da bir şey gibi görünen bir yaratık tarafından kovan-zihin tarzı kontrol edilir. Hikaye başladığında, düşmanın güçleri hakkında kesin cevaplarımız yoktur…

 Lucy (2014)

Lucy

Luc Besson tarafından yönetilen ve Scarlett Johansson, Morgan Freeman ve Min-sik Choi’nin başrollerini aylaştığı film bir başyaıt niteliğinde… Filmin konusu, Lucy (Scarlett Johansson), uyuşturucu kaçakçılığı yapmaya zorlanan genç bir kadın. Yanlışlıkla insanüstü güçlerini gizemli bir şekilde veren ilaçlarla temasa geçti. Bilgiyi doğrudan özümseyebilir, zihniyle nesneleri hareket ettirebilir ve acı ya da ıstırap hissedemez. Daha sonra, onu kandıran göze çarpmayanlara karşı savaşmaya gider.

 The Martian – Marslı (2015)

The Martian – Marslı

Yönetmen Ridley Scott’un “Marslı”sı , ıssız bir gezegende hayatta kalan bir astronotla ilgili filmi, sadece bir bilim kurgu macerasının şeklini alan bir gemi enkazı hikayesidir. Ancak, ana hat hiçbir sürpriz sunmasa da, film ayrıntılarda gizlidir. “Robinson Crusoe” ‘nun (“Away Cast”) ve elbette “Mars’taki Robinson Crusoe” dahil olmak üzere tüm varyantları gibi – bu film, bütün ustalığını ve cesaretini toplayan bir erkek olan Matt Damon‘ın Mark Watney’i hakkında görünüşte imkansız durum, o zaman hepsinden önemlisi yalnızlık ile başa çıkmak zorundadır.

The Hunger Games – Açlık Oyunları Serisi (2012-2013-2014)

The Hunger Games – Açlık Oyunları

Jennifer Lawrence‘ın karizması ve destek oyuncu kadrosunun alçakgönüllülüğü  ile göz dolduruyor. Açlık Oyunları o kadar çok sevildi ki üç yıl üst üste devam filmleri geldi. Hatta filmler bazı sitelerde kimin kazanacağı konusunda bahislere bile konu oldu.

Truman Show (1998)

Truman Show

Peter Weir tarafından yönetilen filmde başrollerini Jim Carrey, Laura Linney ve Noah Emmerich ile birlikte oynuyor. Filmin konusu;  Truman Burbank mükemmel bir hayat sürüyor: iyi bir iş, sevgi dolu bir kadın ve iyi bir arkadaş. Bununla birlikte, Truman yavaş yavaş hayatının biraz fazla mükemmel olduğunu keşfeder: Başarılı televizyon programı The Truman Show’un merkezi olduğunu keşfeder. Hayatı boyunca Truman, bir köyün yeniden yaratıldığı ve tüm arkadaşlarının aktör olduğu dev bir TV stüdyosunda yaşamıştır.

The Fountain – Kaynak (2006)

The Fountain – Kaynak

Yönetmen Darren Aronofsky‘nin “The Fountain” iddialı bir deliliğiyse,  filmin kendisi insanoğlunun en görkemli sonsuzluk arayışı filmlerinden biridir. Acımasız “Pi” ve “Bir Rüya İçin Ağıt” filmlerinin de yönetmeni olan Aronofsky, filmde  aynı anda üç anlatımı yapıyor.  Film, Venedik’ten Toronto’ya kadar tüm film festivallerinde zaman zaman saçma sapan bulundu, zaman zaman ise övgüyle söz edildi. Filmi bir de siz izleyerek değerlendirin. The Fountain (Kaynak), Hugh Jackman ve Rachel Weisz ‘in başarılı oyunculuklarıyla birlikte bir başyapıt olmayı başarıyor.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status