AppleMobil

iOS’ta Virüs Nasıl Bulunur?

Bazı durumlarda İPhone ve iPad kullanıcıları iOS’ta Virüs Nasıl Bulunur? Araştırması yapmaktadır. iOS işletim sistemi aslında virüs bulaşamayacak kadar güvenlidir. Ancak istisnai durumlarda virüs bulaşması imkanı doğabiliyor. iPhone ya da iPad kullanıcıları virüs bulaştığı düşüncesine kapılırsa virüs taraması yapabilir ve böylelikle virüsü temizleyebilir.

İOS’a Virüs Nasıl Bulaşır?

İPhone ve iPad kullanıcıları virüs bulaşmadığı düşüncesine kapılsalar da bazı durumlarda bulaşma ihtimali bulunmaktadır. Örneğin sürekli kullanılan bir uygulamada herhangi bir reklam sonucu kullanıcıyı tehlikeli bir sayfaya yönlendirebilir. Son derece nadir olmasına rağmen Apple iPhone ve iPad kullanıcıları virüs olduğunu düşündükleri durumda virüs taraması yapabilir.

iOS’ta Virüs Bulma
iOS’ta Virüs Bulma

iOS’ta Virüs Olup Olmadığını Öğrenmek

​​​​​​Virüsler girdikleri sistemdeki herhangi bir programa saklanan kod parçasıdır. Solucan ise kendi başına bir programdır. İkisinin de ortak özelliği mesajlaşma uygulamaları veya sosyal mühendislik yoluyla bulaşmalarıdır.

İOS, App Store sayesinde güvenilir bir sistem olmaktadır. App Store’da yayınlanacak bir program öncesinde tarama yapılarak öyle kabul ediliyor. Onay aşamasından geçememesi halinde platform tarafından engelleniyor. Ancak App Store dışında başka bir yerden uygulama indiren iOS kullanıcıları güvenlik taraması özelliğinden faydalanmamış oluyor. Kaynağı bilinmeyen bu programlar yüzünden virüs ve kötü amaçlı yazılımlar sisteme girebiliyor.

İPhone ya da iPad kullanıcıları virüs bulaştığını düşündükleri taktirde emin olmak için aşağıdaki sorulara yanıt vermelidir;

  • Güvenilir olmayan bir kaynaktan uygulama yüklemek
  • Cihazda her zaman kullanılan uygulamaların farklı davranış sergilemesi
  • Herhangi bir uygulamanın çalışmadan da sorun yaşamak

Kötü amaçlı yazılımlar genellikle yalnızca bir programa ya da donanıma girmektedir.

iOS’ta Virüs
iOS’ta Virüs

iPhone Web Sayfası Yönlendirme Sorunu

Web sayfası yönlendirme sorunu yaşayanlar sırasıyla; ayarlar, Safari, tarihçeyi ve web verilerini sil işlemlerinin gerçekleştirerek geçmişi ve verileri temizle yapmalıdır. Böylelikle sorun yüksek ihtimalle çözülmektedir.

iOS’ta Virüs Olur mu?
iOS’ta Virüs Olur mu?

iOS Virüs Temizleme

Bütün işlemlere rağmen temizlenmemesi durumunda aşağıdaki yöntemleri denemek mümkündür;

  • İPhone hard reset atma
  • iOS aygıtınızı iCloud’dan geri yükleme
  • İPhone temiz kurulum

Tüm bu yöntemleri deneyen iPhone ve iPad kullanıcıları sorunlarına kolaylıkla çözebilirler. Sorunun neden olduğu program tespit edilmeli ve ona göre hareket edilmelidir. Çözülmemesi durumunda ise bir yetkili servise sorun ile ilgili başvurmak gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status