DonanımMobil

Telefonun Donanımsal Sorunları Nasıl Belirlenir?

Bilgisayarlarda olduğu gibi telefonlarda da donanımlarda oluşan aksaklıkları tespit edebilmek için bazı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler sizin telefonu satın alırken alamaya değer bir durum söz konusu mu o konuda bilgi alabilmenize imkân sağlayacaktır. Android sürümlü telefonlar ve iPhone telefonlarda farklı farklı durumlar söz konusudur. telefonun donanımsal sorunları nasıl belirlenir? şeklinde uygun bir soruya ise şu şekilde cevap verilebilir.

Sorunlar nasıl belirlenir?

1. Yöntem

Telefonların özelliklerine ve modellerine göre donanım sorunlarını çözebilmenin birçok yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerin başında ise tuşlama imkânı ile sorunları tespit edebilme fırsatıdır. *#0*# şeklinde bir tuşlama yöntemiyle test menüsüne ulaşım sağlayacaksınız.

Bu menü içerisinde kontrol etmeniz gereken tüm sistemler sizlere sunulacaktır. Camera, sensör, led gibi seçeneklerde istediğinize tıklayarak donanımsal sorunları hakkında kolay bir şekilde bilgi elde edebilirsiniz. Tıklama sonucunda donanıma ait olan tüm işlev ve ayrıntıları tek bir kalemde görebilirsiniz.

2. Yöntem

Google Play Store’dan indireceğiniz Z-Device Test isimli uygulama sayesinde telefonun donanımsal sorunlarını belirleme imkanınız olacaktır. Uygulamayı burayı tıklayarak indirebilirsiniz.

Z-Device Test uygulamasını indirip telefonunuza kurduktan sonra, uygulamaya giriş yapınız.

Uygulamaya açtığınız zaman, birçok farklı donanım ve sensör simgesi ile karşılaşacaksınız. Simgelerin üzerinde yeşil renkli onay tiki ya da kırmızı renkte çarpı işareti göreceksiniz.

Ekrandaki simgelere giriş yaptığınız zaman, ilgili simge ile belirtilmiş donanım ve sensörlerin sorunlu olup olmadıkları hakkında detaylı bilgilere erişeceksiniz.

Bunun dışında birçok yöntem bulunmaktadır. Android tabanlı veya iPhone telefonlardaki donanımsal sorunları tespit edebilmeniz için oluşturulmuş birçok farklı yöntemle bu sorunları kolayca öğrenebilme imkânınız vardır.

Telefonun Donanımsal Sorunları Nelerdir? isimli yazımızı da bu linkten okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status