AndroidYazılım

Samsung Klavye Durduruldu Hatası [Kesin Çözüm]

Samsung klavye durduruldu hatası ve çözümü, Maalesef Gboard durdu hatası ve çözümü, Android klavye durduruldu hatası

Android klavye durduruldu hatası android telefon kullanıcılarının dönem dönem karşılaştığı yazılımsal sorunlar arasında olan bir durumdur. Telefonlarda donanımsal sorunlar kadar ciddi zararı bulunmayan bazı yazılımsal hatalar da olabiliyor. Telefonu kullanırken birden Samsung klavye durduruldu hatası ya da Maalesef Gboard durdu hatası şeklinde karşımıza çıkan durumlar yazılımsal hatalardır. Andro Klavye uygulamasının onarımı ile bu sorun düzeltilebilmektedir.

Cihazınızın Samsung, LG veya Xiaomi olması farketmeksizin çözümler hepsi için geçerlidir. Android klavye durdu hatası için 3 ayrı yöntem mevcut. Hepsini sıralı olarak uygulamanız daha faydalı olacaktır.

Samsung Klavye Durduruldu Hatası ve Çözümü

Samsung Klavye Durduruldu Hatası [Kesin Çözüm]
Samsung Klavye Durduruldu Hatası [Kesin Çözüm]

Android klavyesinin bozulması ve durdurulması genellikle bozuk verilerden kaynaklanıyor. Android cihazlardaki klavyeler, yazdığınız kelimeleri devamlı olarak tahmin etmek için hafızasına atıyor. Durum böyle olunca da, hafızaya kayıt esnasında veriler bozuk bir şekilde kaydedildiğinde klavye durdurulabiliyor.

Önemli bir yazışma yaparken samsung klavye durduruldu gibi klavye sorunu ile başbaşa kaldıysanız hemen aşağıdaki çözümleri sırasıyla uygulayın;

Klavye Uygulamasını Yeniden Başlatmak

Veri hatası veya bilinmeyen hataları klavye uygulamasını yeniden başlatarak çözebilirsiniz.

 • Bunun için android telefonunuzun “Ayarlar” menüsüne girin.
 • Uygulama yöneticisinden Klavye’yi bulun.
 • Android klavyesini “Force Stop” yani “Durmaya Zorla” butonu ile durdurun.
 • Ardından klavyenizi test edebilirsiniz.
 • Bu aşamada klavye ayarlarından sakın “Devre dışı bırak” seçeneğine tıklamayın.

Klavye Verilerini Silmek

Android klavye durduruldu hatası verilerden kaynaklanma ihtimaline karşın Android klavyesinin önbelleğini ve verilerini temizlemek en iyi çözüm.

 • Android telefonunuzun ayarlar menüsüne girin.
 • Sonra Uygulama yöneticisinden Klavye’yi açın.
 • Ardından “Önbelleği Temizle” butonuna tıklayın.
 • Klavyeyi tekrar test edin.
 • Eğer sorun çözülmediyse tüm verileri silmek gerekebilir.
 • Verileri silmeden önce klavye üzerindeki kişisel ayarlarınız dahil tüm klavye verilerinizin silineceğini unutmayın.
 • Verileri Temizle” butonuna tıklayın.
 • Klavyeyi tekrar test edin.

Sorun giderilmediyse aşağıdaki son çözüme geçin.

Telefonu Yeniden Başlatmak

Her elektronik cihazda olduğu gibi kapat/aç kuralı burada da geçerli. Telefonu yeniden başlatmanın çözüm olduğu bir çok kullanıcı yorumunda belirtilmekte. Sizde hemen telefonunuzu yeniden başlatarak hatanın çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

Eğer sorun hala çözülmediyse Play Store üzerinden üçüncü parti klavye uygulaması indirebilirsiniz.

Klavye yok, nasıl arama yapıp uygulama indireceğim diye düşünebilirsiniz. Play Store kategorilerinde gezinerek klavye uygulamalarına ulaşabilirsiniz. Arama yapmanız şart değil. Üçüncü parti uygulamalar ile sorun büyük ihtimalle çözülecektir.

Telefonda ortaya çıkan yazılımsal hatalar her ne kadar donanımsal sorunlar kadar ciddi bir durum oluşturmasa da, kullanım kolaylığını olumsuz etkileyebiliyor. Yazılım sorunlarından daha ciddi olan donanım sorunları hakkında merak ettikleriniz varsa Telefonun Donanımsal Sorunları Nelerdir? ve Telefonun Donanımsal Sorunları Nasıl Belirlenir? isimli yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Android klavye durduruldu hatası yeni uygulamada da çözülmediyse ya da üçüncü parti uygulama kullanmak istemiyorsanız teknik destek almanızı öneririz. Bu yazımızda ara sıra android telefon kullanıcılarının karşılaştıkları Samsung klavye durduruldu, android klavye durdu, Maalesef Gboard durduruldu hatası şekillerinde ortaya çıkan klavye sorununu çözmek için bir kaç basit yöntemden bahsettik. Sizler de telefonlarınız da karşılaştığınız sorunları yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status