AppleMobilYazılım
Şimdi Trend Oluyor

iPhone’unuzu Çökerten Mesaj (Kod) Nasıl Engellenir? (2020)

iPhone’unuzu Çökerten Mesaj (Kod) Nasıl Engellenir? (2020)

iPhone cihazlarda bulunan bir bug nedeniyle bazı mesajlar telefonu çöktürebiliyordu. Bu durum ise 2020’de daha büyük bir tehlikeli olmaya başladı. Gün geçtikçe kodlar ve buglar artıyor. Ayrıca Apple yıllardır bu probleme bir çözüm bulamıyor. Her ne kadar geliştirmelerle sorunlar çözülmeye başlasa da sürekli yenilenen bugların önüne geçilemiyor.iPhone’unuzu Çökerten Mesaj (Kod) Nasıl Engellenir? (2020) işte detaylar;

Nedir Bu iPhone’u Çökerten Mesaj?

Daha önce farklı sembollerle İphone çökerten mesajlar 2020’de İtalyan bayrağı emojisi ve Sindhi diline ait karakterleri ile karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu mesajlar öncekilerden farklı çünkü mesajı açmasanız bile otomatik olarak telefonunuzu tamamen etkisiz hale getirebiliyor. Önceki buglarda mesajı aldığınız uygulamayı açmadığınız takdirde telefonunuz etkilenmiyordu ancak bu bugdan kaçmak ne yazık ki imkânsız.

Ne yazık ki kötü niyetli biri hiç çaba sarf etmeden telefonunuzu kitlenebiliyor. Apple aslında son çıkan beta İOS sürümünde sorununun bir kısmını çözdü ancak kullanıcılar daha stabil bir kullanım için beta sürümler yerine final sürümlerini kullanıyor ve zaten bu beta final sürümlerine uygulanana kadar yeni buglar bulunuyor.

iPhone Çökerten Mesajları Engelleme

Buga iPhone mesaj ön izleme özelliğinin sebep olduğu yetkililer tarafından tespit edilmiş. Bildirim geldiğinde gördüğünüz mesajın ön izlenmiş halini görüyoruz normalde ancak buga sebep olan sembolleri işletim sistemini tanımlayamadığında ve onları doğru şekilde ön izleyemediğinde sorun oluşuyor.

Yani tüm bug bu kilit noktaya bağlı. Bize düşen ise işletim sisteminin bu ön izlemeyi yollamasının önüne geçmek ve tetikleyici noktayı engellemek. iPhone’da bildirimleri tabii ki açık halde bırakabilirsiniz ancak mesaj ön izlemelerini engellemeniz lazım. Sadece mesajlaşma uygulamaları değil e-posta gibi diğer ön izleme sunan uygulamaların ön izlemesini etkisizi hale getirmelisiniz. Çünkü bug her türlü uygulamadan dolayı harekete geçebilir.

Peki, Risk İçeren Bildirim Ön İzleme Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Ayarlar>Bildirimler yolunu takip ettikten sonra karşınızdaki menüde çıkan ön izlemeleri göster kısmına tıklayınız ve asla seçeneğini seçiniz. Artık kısmen de olsa risk altında değilsiniz. Tabii ki de bu yöntem geçici ve kısmen koruma sağlamaktadır.

Sorunun risk oranını düşürmek isterseniz Apple beta güncellemelerini yapmanızı hiç değilse güncellemeleri sık sık yapmanızı tavsiye ederiz. Bu yöntem sizi sadece iki güncelleme arasındaki risk grubundan kurtarmak içindir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status