İnternetSosyal MedyaYazılım
Şimdi Trend Oluyor

Siteye Twitter Kartları Ekleme Wordpress Twitter Cards

Siteye twitter cards ekleme, siteye twitter kart ekleme, twitter cards kullanımı, twitter kart nedir, siteye twitter cards nasıl eklenir? İşte tüm detaylar

Wordpress sitenizdeki içerikleri twitter’da paylaştığınız zaman daha çok göze çarpmasını istemez miydiniz. Bu yazımızda wordpress site sahiplerinin sitelerine daha fazla ziyaretçi alabilmelerine katkısı olacak ve sitenin sosyal ağ trafiğini arttırmada en önemli adımlardan biri olan Twitter kartlarını, sitenize nasıl ekleyebileceğinizi anlatacağız. Siteye twitter cards ekleme, siteye twitter kart ekleme, twitter cards kullanımı gibi sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz. İşte tüm detaylarıyla twitter kart nedir, twitter cards kullanımı, siteye twitter cards nasıl eklenir?

Twitter Kart nedir?

Tüm detaylarıyla Twitter Cards

Twitter cards nedir? ve ya türkçe adıyla Twitter kart nedir? diye soracak olursak, genel olarak bunun açıklaması twitterda atılan twitlerin içerisinde verilen linkler sayesinde, linkin verildiği sitedeki içeriğin resmini de twitinize otomatik olarak eklenmesine verilen addır. Tıpkı Facebook için Facebook Open Graph diye adlandırılan özelliğin Twitter versiyonudur.

4 farklı Twitter Cards tipi bulunmaktadır.

 1. Özet Twitter Kartı : Özet twitter kartında, oluşturulan tweet, link verilen adresin küçük bir resmini, sayfa başlığını ve özet açıklamasını gösterir.
 2. Büyük Twitter Kartı : Büyük twitter card, oluşturulan twitte yine özet twitter card da olduğu gibi link verilen adresin, sayfa başlığı, özet açıklamasını gösterir. Ayrıca bu sefer ki resim ise küçük değil büyük ölçekli olarak karşımıza çıkar.
 3. Medya Oynatıcı Kart : Verilen link eğer video ya da resim içeren bir link ise bu medya oynatıcı kart kullanılır. Gömülü video özelliği taşır.
 4. App – Uygulama Kartı : Bu kart ile paylaşılan bir uygulamanın indirme linkine yönlendirme yapılır.
Siteye Twitter cards ekleme, twitter kart ekleme nasıl yapılır?
Twitter kart nedir, siteye twitter cards nasıl eklenir?

Twitter Cards Kullanmanın Faydaları

İşte üstteki resimde de gördüğünüz gibi, sitenizdeki bir yazıyı twitter’da paylaştığınız zaman, paylaşılan tweetinizde sitedeki içeriğinizin resminin görünmesini istiyorsanız web sitenizde twitter cards özelliğini aktifleştirmeniz gerekmektedir.

Aksi halde sitenizdeki yazıyı twitter da paylaştığınız zaman sadece yazı başlığı ve yazınızın özet açıklaması, twitinize eklenir fakat yazı görseli twitte görünmez. Bu da göze hoş gelmeyeceği için takipçileriniz tarafından dikkat çekmez ve site trafiğinize katkısı düşük olur.

Twitter Cards Avantajları

Twitter kartlarının web sitesine katkısı saymakla bitmiyor; En büyük artılarından birisi kullanım kolaylığı olsa gerek. Paylaşacağınız twit için sitedeki yazınızdan bir bölümü açıklama olarak eklemenize gerek kalmadan özet açıklamanızı twitter cards sayesinde otomatik bir şekilde twitlerinizde gösterebilirsiniz.

Twitter Cards sayesinde, sadece site trafiğiniz değil ayrıca, twitter sayfanız da değerine değer katacak. Çünkü twitter kartları paylaşım yaptığınız Twitter hesabınızı daha göz alıcı bir konuma getirecek. İlgi çekici bir sayfa her zaman daha fazla like ve retweet alacağı için, bu kartlar sayesinde hem web siteniz hem de twitter hesabınız oldukça popüler olacak.

Twitter Cards kullanmanın diğer bir avantajı ise, görsele sahip bir içerik paylaşmak her zaman artı bir puana sahip olacağı için sitedeki yazınızı twitterda paylaştığınız zaman, bunun otomatik olarak sizin yazınızdaki içerik görselini twitinize ekliyor olmasından dolayı Twitter kullanıcıları tarafından daha çok göze çarpması ve site trafiğinizi arttıracak şekilde sitenize ziyaretçi çekme konusunda oldukça başarılı bir yöntem olması.

İşte Yoast SEO eklentisini kullanarak, bu özellikten sizler de faydalanmak istiyorsanız tüm detaylarıyla siteye twitter kartları ekleme adımları;

WordPress’e Twitter Kartları Ekleme Nasıl Yapılır?

Wordpress için biçilmez kaftanlardan biri olan Yoast SEO eklentisi ile worpress siteye Twitter Cards ekleme aşağıdaki şekilde yapılır.

Yoast SEO Eklentisi nedir?

Worpress twitter cards ekleme işlemini bizler için çok kolay bir hale getiren Yoast SEO eklentisi bu konuda oldukça avantajlı bir uygulama özelliği taşıyor. Yoast SEO ile hem paylaşacağınız içeriklerin SEO değerini ayarlayabilirsiniz hem de meta başlık, anahtar kelime, meta title, meta description gibi ayarları yapabilirsiniz.

Yoast SEO Eklentisini İndirme ve Etkinleştirme

Yoast SEO eklentisini indirmek için aşağıdaki adımları izleyin;

 1. İlk önce WordPress yönetim ekranına gidin,
 2. Sol taraftaki kenar çubuğundan Eklentiler >>> Yeni Ekle seçeneğine tıklayın,
 3. Eklenti arama kısmına “Yoast SEO” yazın ve ardından enter’a basın,
 4. Aşağıda arama sonucunda Yoast SEO eklentisi karşınıza çıkacaktır,
 5. Yoast SEO eklentisini yükleyin ve aktifleştirin,
 6. Etkinleştirildikten sonra soldaki kenar çubuğuna “SEO” isminde bir sekme eklenecektir, böylece Yoast SEO başarılı bir şekilde kurulmuş olacaktır.

Yoast SEO Twitter Cards Ayarlama

Yoast SEO eklentisi aracılığı ile Twitter kartları aylarlama işlemi için aşağıdaki adımları uygulayın;

Siteye Twitter cards ekleme, twitter kart ekleme nasıl yapılır?
Twitter kart nedir, siteye twitter cards nasıl eklenir?
 1. İlk önce worpress panosunda kenar çubuğundaki “SEO” seçeneğinin üzerine gelin üzerine gelin ve hemen yanında açılan Sosyal seçeneğine tıklayın.
 2. Açılan ekranda en soldaki Hesaplar sekmesinin altındaki sosyal medya hesap alanlarında bulunan Twitter bölümüne sitenizin Twitter hesabının kullanıcı adını girin.
 3. Twitter kullanıcı adını girdikten sonra, üstteki sekmelerde Twitter  isimli sekmeye tıklayın Twitter kartı meta verisi ekleme seçeneğini etkin konuma getirin.
 4. Hemen altındaki “Kullanılacak varsayılan kart tipi” seçeneğinden “Özet” ya da “Büyük Görselli Özet” seçeneklerinden kullanmak istediğinizi seçin.
 5. Kart tipini de seçme işlemini yaptıktan sonra aşağıdaki mavi kutucuktaki Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayın.
Siteye Twitter cards ekleme, twitter kart ekleme nasıl yapılır?
Twitter kart nedir, siteye twitter cards nasıl eklenir?

Twitter Profilini Güncelleme ve Twitter Kartları Doğrulama İşlemi

Yoast SEO ile Twitter Cards ayarlarını bitirdikten sonra, WordPress admin profilini güncelleme ve yapılan değişiklikler ile Twitter Cards özelliğinin aktif olup olmadığını doğrulama işlemi yapmalısınız. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin;

 1. İlk önce WordPress panonuzda sol taraftan Kullanıcılar kısmından yönetici profilinize gidin.
 2. Yönteci profilinizde sayfayı aşağı doğru kaydırın ve “Twitter kullancı adı (@ işareti olmadan) yazan bölüme twitter kullanıcı adınızı yazın Ör: Teknolozi2
 3. Ardından sayfayı biraz daha aşağı kaydırın ve Yoast SEO için “Sosyal Ağlar” kısmında bulunan “Twitter” bölümüne twitter hesap URL’nizi yapıştırın. Ör: https://twitter.com/Teknolozi2
 4. Bilgileri girdikten sonra sayfayı biraz daha aşağı kaydırın ve mavi renkli “Profili Güncelle” butonuna tıklayın.
 5. Profil güncelleme işlemini tamamladıktan sonra sitenizin Twitter kartlarının çalışıp çalışmadığını doğrulamak üzere Twitter’ın developer sayfalarından biri olan, Twitter Cards Doğrulayıcı sayfasına buradan gidin.
 6. Ardından açılan Card Validator ekranında, sol taraftaki “Card URL” yazan kısma sitenizdeki bi yazının linkini yapıştırın ve “Preview Card” butonuna dokunun.
 7. Kartı önizle (Preview Card) dedikten sonra aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi sol tarafta sitenize ait içeriğin (Twitter kartı ekleme işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını gösteren) bir Twitter kartı belirecektir.
Siteye Twitter cards ekleme, twitter kart ekleme nasıl yapılır?
Twitter kart nedir, siteye twitter cards nasıl eklenir?

Sizler de resimde görünen gibi kendi içeriğinize ait görseli Twitter Cards olarak göreceksiniz. Artık sitenizdeki Twittter’da paylaş butonu aracılığıyla ya da, Twitter’da bir tweet yazarken sitenize ait bir bağlantıyı twitinize yapıştırdığınız takdirde yukarıda göründüğü gibi görsel içeren bir twitter kart eklemiş olacaksınız. Artık tek yapmanız gereken yayınladığınız içerikleri Twitter’da paylaşmak, Twitter Cards otomatik olarak çalışacaktır.

Twitter resimli link Twitter Kartları

Bu yazımızda web sitenizdeki içeriklerinizi Twitter’da paylaştığınız zaman paylaşılan içeriğe, yazınızın görselinin de otomatik olarak eklenmesini sağlamanız için wordpress’te twitter cards ekleme adımlarını anlattık. Twitter cards nedir?, siteye twitter kartı ekleme nasıl yapılır?, twitter cards nasıl eklenir?, Twitter’da resimli paylaşım yapma, twitter resimli site linki ekleme, twitter cards kullanımı gibi sorularınıza cevap bulabilmeniz için yaptığımız araştırma sonucunda yukarıdaki adımları izleyerek sizler de kolayca Twitter’da paylaştığınız linklere resim ekleme işlemi yapabileceksiniz. Takıldığınız noktaları yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status