İncelemeTeknolojiYazılım

Windows 10 Cortana Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Windows 10 sürümü ile birlikte otomatik olarak yüklenen Cortana uygulaması sesli arama asistanı olarak görev yapmaktadır. Bazı kullanıcılar bu uygulamayı beğenirken, birçok kullanıcı rahatsız olmakta ve kaldırmak istemektedir. Windows 10 cortana nasıl devre dışı bırakılır? İnternet üzerinde en çok aranan konulardan birisidir. Cortana uygulamasını etkin bir şekilde kullanmak istiyorsanız, bu uygulama bilgisayarınızda bulunan kişiler, takvim, e-posta, sık kullanılanlar ve diğer verilere ulaşabilecektir. Bu veri güvenliği açısından risk olarak görülmektedir.

Cortana Uygulaması Kapatma İşlemleri

Windows 10 cortana uygulamasını tamamen kapatabilirsiniz. Bunun için bilgisayarınız Grup ilkesi düzenleyicisi bölümünü kullanabilirsiniz.

Grup ilkesi düzenleyicisini açmak için; bilgisayarınızda Başlat‘ı tıklayın, ardından Aramaya Başla kutusuna gpedit.msc yazın ve ENTER tuşuna basın.

Bu bölümde ayarlar ve gizlilik sekmesini seçin, konuşma yazma seçeneklerinden yazmayı seçin, gelen bölümdeki “beni tanımayı durdur” seçeneğini seçerek kapat sekmesini aktif edin ve onaylayın. Cortana uygulaması kapatılmıştır. Arama motoru bing üzerinde kayıtlı tüm verileri temizleyebilirsiniz.

Cortana uygulaması hiç kullanmamak istiyorsanız ayarlar ve gizlilik bölümündeki tüm seçenekleri devre dışı bırakabilir ve bundan sonra bilgisayarınızı güvenle ve rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status