Film & Diziİnceleme
Şimdi Trend Oluyor

En İyi Salgın Hastalık Filmleri [Top 10]

Covid-19 virüsü günümüzde yaşanan durumlara benzerliği açısından, “salgın hastalık” konulu filmlere ilgiyi oldukça arttırdı. Karantina günlerinde evde izlenecek en iyi salgın filmleri listemizi
sizler için oluşturduk. En iyi virüs salgını filmleri listemizdeki filmleri, şu anda dünyayı sarmış olan koronavirüs salgını günlerinde evinde karantinada bulunan okuyucalarımız için araştırdık.

Geçtiğimiz aylarda Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızlı bir şekilde tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını küresel bir salgına dönüştü . Yeni tip koronavirüs (coronavirus) SARSCoV-2 günümüz itibariyle dünya çapında 1 milyondan fazla insana bulaştı. Korona virüs sebebiyle dünya çapında günümüz verileriyle 50 bin insan hayata gözlerini yumdu.

Tüm dünya ülkeleri yeni tip koronavirüs salgınına karşı karantina çalışmaları başlattı. Yüzlerce ülkede sokağa çıkma yasağı uygulanırken neredeyse tüm dünya ülkelerinin hükümetleri ve sağlık bakanlıkları vatandaşlarına karşı evde kal çağrısı yapıyor. Evdekal kampanyaları ile birlikte korona virüs salgınına karşı kendilerini koruma altına almak isteyen vatandaşlar, kendilerini evlerinde karantina almış durumda. Evde geçirilen vakitlerde film izleme ve kitap okuma etkinlikleri gerçekleştiren vatandaşlar sosyal medyada da evde yaptıkları etkinlikleri paylaşmaya başladılar. Bu etkinliklerden biri ise film izleme aktiviteleri.

İşte biz de sizlere karantina günlerinde izlemeniz için salgın temalı filmler listemizi oluşturduk;

1- Contagion / Salgın (2011)

2011 yılında sinemaseverlerle buluşan Hollywood yapımı Contagion (Salgın) filmi senaryosunun koronavirüs salgınına, salgından dolayı yaşanan durumlara ve alınan tedbirlere olan benzerliğiyle listelerde en çok izlenen filmler arasına girmeyi başardı. Contagion filmi Koronavirüs salgını ortaya çıkmadan önce Warner Bros listesinde 270. sıradayken, şu anda en çok izlenen filmler arasında 2. sıraya çıkmış bulunmakta. Contagion (Salgın) filmi, Apple iTunes sıralamasında ilk 10’da 8.’liğe kadar yükseldi, Amazon Prime’da da yükselişine devam ediyor.

Adeta 2020de Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgınını öngörmüş olan Contagion(Salgın) filmi, 2011 tarihinde yönetmen Steven Soderbergh tarafından piyasaya sürüldü.

Filmde tıpkı koronavirüs salgınının belirtileri olan yüksek ateş,öksürük ve halsizlik belirtileri sonucunda yaptığı bir iş gezisinden dönen genç bir kadın hastaneye kaldırıldıktan 2 gün sonra geçirdiği beyin kanaması sonucunda hayata veda eder. Koronavirüs salgınında olduğu gibi Çin’den başlayarak Avrupa ve Amerikaya ulaşan ve kısa zamanda tüm dünyaya yayılarak tüm insanlığı etkisi altına alan bir virüs salgını durumunda ne yapılmalı diye düşündüren filmin senaryosunu Steven Soderbergh ve Scott Z. Burns yazdı. Filmde virüs salgının yarattığı içinden çıkılmaz küresel bir kriz dikkat çekici ve etkileyici bir şekilde anlatılıyor.

2 – Carriers / Veba (2009)

3 – Outbreak / Tehdit (1995)

4 – 28 Days Later / 28 Gün Sonra (2002)

5 – Flu / Grip (2013)

6 – Blindness / Körlük (2008)

7 – World War Z / Dünya Savaşı Z (2013)

8 – 12 Monkeys / 12 Maymun (1995)

9 – I Am Legend / Ben Efsaneyim (2007)

10 – Children of Men / Son Umut (2006)

Karantina günlerinde evde kaldığınız vakitlerde koronavirüs benzeri salgın filmleri listemizdeki filmleri izleyebilirsiniz. İyi seyirler dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status