Film & DiziİncelemeTeknoloji

Hollywood Filmlerinde Kullanılan Büyük Efektler

Hollywood filmlerini hepimiz severek izliyoruz. Dünyanın en büyük gişe rekorlarını alan tek isim Hollywood film şirketidir. Hatta binlerce ödüllü filmleri bulunmaktadır. Hollywood film şirketinin ağzımızı açık bırakacak kadar görkemli film efektlerini herkes merak ediyordur. Sizde eğer Hollywood filmlerinde kullanılan büyük efektler nelerdir diye merak ediyorsanız aşağıdaki yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Yeşil Ekran Efekti

Green Screen – Yeşil Ekran Efekti

Bazılarınız biliyordur her halde film çekerken olmazsa olmaz efektlerden biride yeşil ekran efektleridir. Mesela hollywood filmlerinin birinde keşif için dağa tırmanıyorlar ve bunun gerçek olmayacağını biliyorsunuz her halde. Boş bir yeşil odada kamera ve çeşitli aletlerle çekiliyor bu büyük filmler. Hemen hemen tüm filmler için yeşil sahne geçerlidir. Kameralarla çekildikten sonra ise bilgisayar ile yeşil sahneye efekt uygulanır. Çeşitli ayarlamalar sonrasında ise sinema veya ekranlarınızda keyifle izleyebilirsiniz. Bu yeşil ekran efekti ya da ingilizce adıyla green screen effect olmasaydı filmleri çekmek bir hayli zorlaşırdı.

Profesyonel Kameralar Ve Zorluklar

Filmleri kaliteli bir şekilde çekmek için ultra çözünürlükte bir kameraya ihtiyaç vardır. Ayrıca bu kameralar özel efektlere sahiptir. Film çekiminde işleri daha kolay bir hale getirebilir bu kamera efektleri ve özel renk ve grafik özellikleriyle bu profesyonel kameralar film çekerken olmazsa olmaz aletlerden biridir. Tabi ki bu kameralar çok pahalıdır ve usta bir görüntü yönetmenine ihtiyaç vardır.

Sinemalarda veya evlerde bu filmleri izlerken elimize bir mısır veya cipsi kim alıp yemek istemez ki. Fakat bu film çekim ekibi ve oyuncular için geçerli değildir. Film çekimi dışardan göründüğü gibi kolay bir şey değildir.

Önce oyuncuların kamera karşısında nasıl bir karakteri canlandırması gerektiğini bilmesi gereklidir. Bunun için tecrübeli veya iyi eğitimli bir oyuncu olması lazımdır.

Diğer yandan ise yönetmen ve diğer çekim ekibinin gerçekten tecrübeli olması gerekmektedir. En önemli kişilerden biri ise yönetmendir. Senaryonun nerede ve nasıl bir zamanda olacağına karar veren bir kişidir yönetmen.

Bunların hepsi tecrübeli biri ise film daha başarılı bir hale gelecektir. Sonunda ise gişe rekoru ve onlarca ödüle layık görülmeye hak kazanacaktır. Dediğimiz gibi film çekmek o kadar kolay bir iş değildir hatta çeşitli zorlukları vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status