İncelemeİnternetMobilUygulamalar

WhatsApp WEB Nedir, Nasıl Kurulur, Kullanılır?

WhatsApp en popüler ücretsiz mesajlaşma servislerinden biridir ve dünya çapında bir milyardan fazla kullanıcı tarafından işletilmektedir. Whatsapp artık Google Chrome web tarayıcısı üzerinden aktif olarak kullanılabilmektedir. WhatsApp hesabınıza telefonunuzda, tabletinizde, dizüstü bilgisayarınızda ve PC’nizde aynı anda erişmek mümkündür. Webteki WhatsApp’ın yalnızca Android, BlackBerry, Nokia ve Windows telefonlarında ve Ağustos 2015 itibariyle iOS kullanıcılarıyla yapılabilmektedir. Peki WhatsApp WEB Nedir, Nasıl Kurulur, Kullanılır? Tüm detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Whatsapp Web Nasıl Kurulur?

Whatsapp web uygulaması hem Windows hem de Mac kullanıcıları için kullanılabilir. İnternet bağlantı hızınıza bağlı olarak PC’nize whatsapp web kurulumu birkaç dakikadan az sürecektir. WhatsApp web uygulamasını çalıştırmak için önce Akıllı Telefonunuzu kullanarak QR kodunu taramanız gerekir. Telefonunuzda WhatsApp’ı açın, daha sonra menü’ye girin ve oradan da WhatsApp web’i seçin. Telefonunuzu PC ekranınıza götürün ve bağlanmak için QR kodunu tarayın. QR kodu tarandıktan sonra, WhatsApp masaüstü bilgisayarınızın web tarayıcısında giriş yapmış olacaksınız. Mesajlar, resimler, videolar gönderebilir, gruplar oluşturabilir, profil fotoğrafınızı veya durumunuzu değiştirebilir ve akıllı telefonunuzda yaptığınız her şeyi yapabilirsiniz.

Whatsapp Web Nasıl Kullanılır?

WhatsApp web uygulaması, telefondaki uygulamayla aynıdır. Kolayca yeni bir sohbete başlayabilir veya buradan yeni bir grup oluşturabilirsiniz. WhatsApp web açık iken profil fotosunun yanında duran yeni sohbet simgesine tıklayarak sohbet başlatabilirsiniz. Yine üç nokta ile simgelenen menü tuşuna basarak yeni grup oluşturabilir, profili görüntüleyip değişiklik yapabilir, arşivlenmiş ve yıldızlı mesajları görebilir, gerekli ayarlamalar yapabilir ve Whatsapp web uygulamasını kapatabilirsiniz. Uygulamanızdaki ayarları açmak ve ayarlamak için üç noktaya tıklayın ve Ayarlar’ı seçin. Bildirim ayarlarınızı değiştirebilir, engellenen kişileri yönetebilir ve burada WhatsApp’ın yardımına göz atabilirsiniz.

WhatsApp Web iOS Desteği

WhatsApp başlangıçta WhatsApp Web’in iOS sistemindeki kısıtlamalar nedeniyle iPhone veya iPad kullanıcıları için kullanılamayacağını iddia etmesine rağmen, şirket hizmet için destek ekledi. Resmi WhatsApp Web sayfasına giderseniz, şirketin henüz resmi olarak duyurmadığı halde iPhone’un eklendiğini fark edeceksiniz. Güncelleme aşamalı olarak yayınlanıyor gibi görünüyor ve iOS kullanıcıları Ayarlar menüsüne girerek hesapları için etkinleştirilip etkinleştirilmediğini görebilirler.

WhatsApp Web Uygulamasında Grup Sohbet Ayarları

Menüden yeni bir grup oluşturabilirsiniz. Masaüstü uygulamanızdaki grup ayarlarını yapmak için gruba gidin ve sağ tıklayın. Grup bilgilerini kontrol edebilir, mesajları seçebilir, grubu susturabilir, mesajları silebilir veya gruptan çıkabilirsiniz. Ayrıca grup simgesini veya grup durumunu masaüstü uygulamasından da değiştirebilirsiniz. Burada eksik olan, grup medyasını bir yerde görme seçeneğidir. Akıllı telefon uygulaması, grup ortamını bir yerde görebileceğimiz bir özelliğe sahipken, grup medya öğelerini, grupta paylaşılan resim ve videoları görmek için tüm sohbet penceresini kaydırmanız gerekir.

Whatsapp Web Ne İşe Yarar?

WhatsApp, dikkat çekici kullanım kolaylığı ve yıllık ekonomik sınırsız abonelik planı sayesinde dünya çapındaki akıllı telefon kullanıcıları için popüler bir anlık mesajlaşma servisi haline geldi. Bu, pek çok operatörün kısa mesajlar için, hatta sınırsız planlarda bile ücret almasından çok daha ucuzdur ve mesaj sisteminin mevcut telefon numaranızı kullanması çok büyük bir avantaj olmaktadır. WhatsApp birden fazla mobil cihazda çalışır, böylece aynı hesabı ve numarayı farklı telefonlarda ve tabletlerde kullanabilirsiniz.

Peki ya çalışma masanıza zincirlenmişseniz ve biraz gizli mesajlaşmak istiyorsanız? WhatsApp şimdi tam da bunu yapmanıza izin veren bir web uygulamasına sahiptir. WhatsApp Web’i kullanmak için, etkin bir WhatsApp hesabı olan en az bir telefona veya tablete ihtiyacınız olacak ve oturum açtığınızda bu cihazlar yanınızda olmalıdır.

WhatsApp Web sekmesini veya penceresini etkin olmasa bile yeni metin mesajlarının geldiğini görmek istiyorsanız, tarayıcı bildirimlerini etkinleştirebilirsiniz. Bunlar ekranınızın köşesinde küçük uyarılar olarak görünecektir. WhatsApp Web’i ilk açtığınızda, profil fotoğrafınızın hemen altında Yeni Bildirimlerden Haberdar Olun ibaresi bulunan bir mesaj görmelisiniz. Bağlantıya tıklayın ve ekranda beliren talimatları takip edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status