İnternet

DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Dns önbelleğini temizlemek için birkaç farklı yol vardır. Her tarayıcının önbelleğini temizleme yöntemi farklıdır. Peki, dns önbelleği nasıl temizlenir? İşte detaylar:

Tarayıcılarda Dns Önbelleği Temizleme Nasıl Yapılır?

Dns önbelleğini temizlemek için ilk önce MS Dos komut istemine girilmesi gerekir. Buradan başlat- çalıştır ve sonrasında gelen kısma cmd yazılmalıdır. Daha sonrasında enter tuşuna basılmalı ve ipconfig /flushdns komutu yazılmalıdır. Burada sorun yaşamamak için iki kelimenin arasında boşluk bırakılmalıdır. Komut girildikten sonra dns önbelleği temizlendi şeklinde yazı ekrana gelecektir. Bu adımdan sonra tarayıcı önbelleğinin temizlenmesi gerekir. Tarayıcıların önbelleği farklı şekilde temizlenir.

Internet Explorer: Araçlar kısmından Seçenekler- Genel- Tarayıcı Geçmişi bölümüne giriş yapılarak tarayıcı önbelleği temizlenmelidir.

Google Chrome: Araçlar kısmından Tarama verilerini temizle bölümüne girilmeli ve önbellek temizlenmelidir.

Mozilla Firefox: Araçlar kısmından Yakın geçmişi temizle bölümüne girilmeli ve önbellek temizlenmelidir.

Farklı tarayıcılarda önbellek temizleme işlemi bu şekilde yapılmaktadır. Tarayıcı önbelleği temizlendikten sonra bilgisayar ve modem 5 dakika kadar kapatılmalıdır. Sonrasında bilgisayar ve modem açılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status