Genelİnternet

Long tail Keywords Nedir, Nasıl Bulunur ?

Long tail keywords nedir? Uzun kuyruklu anahtar kelimeler nedir?

Arama motorları nezdinde daha düşük arama yoğunluğuna sahip, birçok farklı yöntemle bulunabilen kelime grupları, long tail keywords nedir ve nasıl bulunur sorularının cevabı olarak verilebilir. Adından da anlaşılacağı üzere diğer anahtar kelimelere nazaran daha uzundur yani . Çok fazla kişi aramadığından kullanım oranı düşük olup rekabetçi bir ortama sahip değildir. Ancak bu aramaların hepsi bir arada düşünülecek olursa Longtail Keywords, arama sonuçlarında büyük bir yer kaplar. işte tüm detaylarıyla long tail keywords nedir, nasıl bulunur? ya da türkçe adıyla uzun kuyruklu anahtar kelimeler nedir?

Long tail Keywords Nedir, Nasıl Bulunur ?

Böyle bir çalışmanın içine girildiğinde ve long tail keywords nasıl bulunur denildiğinde rakiplerin kim olduğu, hangi kelimeleri kullanarak ön planda olduğu, o kelimelerin arama hacimleri ve kelimelerin rekabet gücünü araştırmak gerekmektedir. Böyle bir araştırma içine girilirse;

 • Anahtar kelime bulucu programlar (Google Keyword Planner, Keywordtool.io, Ahrefs, Answer The Public, Google Trends) tarafından verilen kapsamlı hizmetlerden yararlanılabilir. Bu programlar, aynı zamanda longtail keywords özelindeki diğer ayrıntıları da paylaşır. Buradaki araştırma esnasında bulunan kelimeler tespit edilir.
 • Sektörde yer alan rakiplerin kullandığı kelimeler belirlenip o kelimelerin noksan yönleri bulunularak avantajlı bir duruma geçilebilir.
 • Google otomatik tamamlama sayesinde sonuçlar direkt olarak hedef alınan arama motoru Google’dan gelmektedir. Bunu öğrenmek için yapılması gereken; Google’a kelime veya kelime grubunun yazılarak boşluk bırakılarak ya da bir harf daha yazılarak önerilen seçeneklerin incelenmesidir. Bu şekilde çıkan seçenekler, kullanıcıların sıklıkla aradığı kelime grupları olacağından bu durum longtail keywords açısından oldukça etkili bir seçim yolu olacaktır.
 • Arama motoruna ben olsam ne yazardım diye düşünülerek arama sorguları gerçekleştirilebilir. Bu şekilde bulunan kelime grupları, anahtar kelime bulma araçları vasıtasıyla sorgulanabilir ve sayısal olarak istenilen sonuçlara ulaşılabilir.
Longtail Keywords Nedir
Long tail Keywords Nedir

Longtail Keywords Bulunurken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Longtail keywords araştırılırken önem verilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Longtail keywords bulunurken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Sektörde kullanılan kelimelere hakim olunmalıdır.
 • Sektördeki rakipler tespit edilmeli, tanınmalı ve hangi kelimelerde ön planda olduğu ortaya konmalıdır.
 • Firmaya ait kelimelerle rakibe ait kelimeler karşılaştırılmalı ve rakibin hangi kelimelerde önde olduğu gözlemlenmelidir.
 • Kullanılan veya kullanılması düşünülen kelimelerin arama hacimleri incelenmelidir.
 • Yeni bir site açılmadıysa mevcut sitede kullanılan anahtar kelimeler kapsamında siteye yapılan ziyaret oranları ve gelen kullanıcıların sitede kalma süreleri gözden geçirilmelidir.
 • Anahtar kelimeler üzerinden siteye ulaşmış olanlar tespit edilip bu sorgudan alışverişe dönüşen kullanıcı oranları belirlenebilir.
 • Kullanıcı davranışları çok dikkatli bir şekilde analiz edilmelidir.

E-Mail Marketing Nedir, Nasıl Yapılır ?, yazımızdan öğrenebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status