Genelİnternet

İnternetten Dolandırıldım, Ne Yapabilirim ?

İnternet’in son 20 yılda geldiği nokta, her şeyi internetten yapıyor olmamızı sağladı. Bu noktada e-ticaret doğdu ve ticaretin olduğu her yerde olduğu gibi dolandırıcılar da türemeye başladı. İnternet üzerinden yaptığınız herhangi bir alışveriş karşılığında dolandırılırsanız, yapmanız gerekenler oldukça basittir. Bu yazımızda internetten dolandırıldım ne yapabilirim sorusuna yanıt verecek ve savcılığa suç duyurusu nasıl yapılır, cevaplayacağız. Aynı zamanda örnek olarak sunacağımız suç duyurusu dilekçe örneği ile savcılığa başvurabilirsiniz.

İnternetten Dolandırıldım, Ne Yapabilirim ?

Suç duyurusu dilekçesi vermeden önce aşağıda sıraladığımız adımları izlemelisiniz.
Olayla ile ilgili tüm görüşmelerinin kanıtını, iletişim yollarını, ekran görüntülerini, ödeme yapılan yöntemi ve kanıt olarak değerlendirilebilecek her şeyi, dilekçe ile teslim etmeniz gerekecektir.

İnternetten Dolandırılanlar İçin Savcılığa Suç Duyurusu Dilekçe Örneği

…………. CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

İsim, Soyisim ve Adres (Müşteki):
İsim, Soyisim ve Adres (Sanık):
Suç Tarihi:
Olaylar:

Olayları anlatırken en basit anlatım dilini kullanmanız ve anlaşılır olmanız gerekmektedir. Cümlelerin anlaşılır olması, doğru işlem yapılmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda olay sıralamasına dikkat edin ve hiçbir şeyi atlamadan not alın.

Sanığın gerçekleştirdiği eylemlerin suç teşkil etmesinden dolayı gerekli kovuşturmanın yapılması ve sanığın cezalandırılması için Cumhuriyet Başsavcılığına müraacat zorunluluğu doğmuştur.

İstek ve Sonuç: Sanık hakkında gereken kovuşturmanın uygulanması ve cezalandırılması için kamu davası açılmasını arz ve talep ederim.

Şikayetçi (İsim ve Soyisim)
İmza

Deliller:

savciliga-suc-duyurusu-dilekce-ornegi
savciliga-suc-duyurusu-dilekce-ornegi

Delil olarak gösterebileceğiniz her şeyi, dilekçe ile birlikte iletmeniz gerekecektir. “Deliller” bölümünde ise tüm delillerinin açıklamasını yapmanız gerekmektedir.

Yukarıda kalın olarak belirttiğimiz kelimeler ve cümleler, dilekçenin bütününü oluşturmaktadır.

Instagram’da dolandırıldım, oyun hesabı alırken dolandırıldım, internetten dolandırıldım gibi tüm dolandırılmaya karşı, bu dilekçe ile müraacat edebilirsiniz. Yasal işlemler biraz geç ilerlemekte fakat dolandırıcı kişiler, nitelikli dolandırıcılıktan cezalarını almaktadırlar.

Bu şekilde insanları dolandıran kişiler, hapis cezası almakta ve suça göre hapis cezası, adli para cezasına çevrilmektedir. Kişinin bu şekilde yaptığı birkaç suç olması, uzun yıllar hapis cezasına almasına neden olmaktadır. Bazı durumlarda hem hapis hem de adli para cezası uygulanmaktadır.

Aşağıda gördüğünüz görsel, bu dilekçe ile ceza alan bir kişiyi göstermektedir. Sürecin bazı durumlarda birkaç yıl sürdüğünü ama dolandırıcının er ya da geç ceza aldığını unutmayın. Dolandırıcılara verilen para cezalarında herhangi bir indirim işlemi uygulanmamakta fakat taksitlendirme uygulanabilmektedir. Adli para cezasını ödemeyen kişiler, hapis cezası ile cezalandırılmakta ve paraya karşılık belirlenen süre kadar cezaevinde kalmaktadırlar.

internetten-dolandirilma
internetten-dolandirilma

En Etkili Bilgisayar Hızlandırma Yolları öğrenmek için tıklayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status