GenelİncelemeİnternetSosyal Medya

Youtube Kanalınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından bir tanesi haline gelen Youtube ülkemizde milyonlarca kullanıcıya ulaşmıştır. Diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak hizmet veren Youtube aynı zamanda son dönemin internet üzerinden en fazla gelir getiren platformu olmuştur. Bu yazımızda sizlere Youtube üzerinden nasıl gelir elde edebilirsiniz. Youtube kanalınızı nasıl geliştirebilirsiniz? bunlardan bahsedeceğiz.

Doğru Kategori Belirleme

Youtube her kategoriye farklı reklam bütçeleri ayırmaktadır. Her kategorideki videonun bin gösterim başına aldığı ücret farklıdır. Youtube kanalınıza belirleyeceğiniz kategori sizin hakkında en fazla bilgiye sahip olduğunuz veya içerik üretmekte problem yaşamayacağınız bir kategori olmalıdır. Youtube algoritması tarafından en fazla dikkat edilen konu olan istikrarı sağlamanız için belirlediğiniz aralıklarla düzenli olarak video yüklemesi yapmanız gerekmektedir. Bu sebeple belirleyeceğiniz kategori sizin için en fazla içerik üretebileceğiniz kategori olmalıdır.

İlgili Makaleler

Youtube Kanal Ayarları

Youtube kanalınızı açtıktan sonra yapmanız gereken bir kaç işlem bulunmaktadır bunlardan en önemlileri hakkında ve kanal etiketleri bölümü. Hakkında bölümü kanalınızın bir tanıtım yazısı olmalı ve içerisinde kanal kategorinize uygun anahtar kelimeler içermelidir. Hakkında bölümünü oluştururken belirlediğiniz anahtar kelimelerle anlamlı bir cümle oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz hakkında bölümü hem izleyicilerinize kanal hakkında bilgi verecek hem de Youtube algoritması tarafından kanalınızın kategorize edilmesine yardımcı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir sonraki konu ise kanal etiketleridir. Kanal etiketleri tıpkı hakkında bölümü olduğu gibi anahtar kelimelerden oluşmalıdır. Kanal etiketlerini girerken yine kategorinize uygun anahtar kelimeleri kullanmanız ve bu anahtar kelimeleri teker teker ve Youtube‘da aranması yüksek kelimelerden oluşmalıdır. Bu işlemleri tamamladıktan sonra basit bir kaç işlem kalıyor onlar ise kanal kapak fotoğrafı ve kanal resmi. Kanal fotoğrafı genelde video yükleme tarihlerinizi belirttiğiniz ve sizin ya da logonuzun resmini barındıran bir görsel olmalıdır. Kanal resminiz ise sizin belirgin bir fotoğrafınız ya da logonuz olamalıdır.

Oynatma Listeleri

Youtube videolarınızın daha fazla izlenmesi ve bir konu hakkında belirlediğiniz videoların bir arada kalması için önemli bir özellik olan oynatma listeleri kanal gelişiminizde çok önemli bir rol oynayacaktır. Oynatma listeleri hemen videolarınızın aranma seviyesini yükseltecek hemde videolarınızın birbirini önermesini sağlayacaktır. Oynatma listenize giren bir kullanıcı önerilen videolar olarak sizin videolarınızı daha ağırlıklı görecektir. Oynatma listelerinizin Youtube aranmalarında daha fazla çıkması için oynatma listelerine de tıpkı hakkında bölümünde olduğu gibi oynatma listesinde bulunan videolarınız hakkında anahtar kelimeler girmelisiniz.

Küçük Resim Belirleme

Youtube videolarınızın daha fazla izlenmesi için önemli kurallardan bir tanesi de küçük resimlerdir. Youtube kanalınızı geliştirmek için video küçük resimlerinizi çok iyi seçmeniz gerekir. Küçük resim belirlerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta konuyla alakalı ve ilgi çekici olmasıdır.

Video Başlığı

Youtube kanalınızı geliştirebilmek için videolarınızın daha fazla izlenmesi gerekmektedir. İzleyicileri toplayabilmeniz için video küçük resmi kadar video başlığıda önemlidir. Video başlığınız aldatıcı yani clickbait içermemelidir. Video hakkında bilgi veren ve aynı zamanda dikkat çekici bir başlık belirlemelisiniz. Clickbait başlıklar genelde izleyiciyi toplar fakat tek videoluk bir işlev gerçekleştirir. İzleyiciler aldatıldıklarını düşünerek bir sonraki videolarınızı takip etmek istemeyecektir.

Video Açıklama Bölümü

Video açıklamalarınız Youtube kanalınızı geliştirmek için ve videolarınızı fazla izletmek için saydığımız diğer kurallar kadar değerlidir. Videolarınızın açıklamaları tıpkı kanal hakkında bölümünde olduğu gibi videonuz hakkında bilgi verici ve anahtar kelimelerden oluşan anlamlı bir cümle olmalıdır. Video açıklamalarınızda ne kadar az farklı sitelere yönlendiren link eklerseniz Youtube sizin videolarınızı o kadar fazla önerecektir.

Video Etiketleri

Youtube kanalınızı geliştirmek için video etiketleriniz sizi aramalarda yukarıya çıkararak kanalınızın gelişmesinde sizlere çok yardımcı olacaktır. Video etiketlerini belirlerken aynı etiketi birden fazla kullanmamaya ve videonuzla alakasız etiketler girmemeye dikkat etmelisiniz. Video etiketleriniz tamamen video başlığınız ve videonuzun konusu ile alakalı olmalıdır.

Facebook Grupları

Youtube kanalınızı geliştirmek ve Youtube üzerinden para kazanmak için kanalınızı belirli bir seviyeye getirmeniz ardından Youtube tarafından para kazanma özelliğinizin aktifleştirilmesi gerekmektedir. Yeni açılmış bir kanalda abone sayısı çok düşük olacağı için Youtube tarafından istenen özelliklere sahip olmayacaksınız. Bu özelliklere sahip olabilmeniz için sizlere en çok yardımcı olacak olan Youtube kanal geliştirme adına açılmış olan Facebook grupları olacaktır. Facebook grupları sizler gibi binlerce yeni içerik üreticisine ev sahipliği yapmaktadır. Sizlerde bu Facebook gruplarına kayıt olarak kanalınızın abone sayısını artırabilir ve Youtube para kazanma özelliğinizi aktif hale getirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status