Yazılım

Word dosyalarını birleştirme – Birden Fazla Word Dosyası Nasıl Birleştirilir?

Birden fazla Word dosyasını birleştirip bir tane yapmak, birden fazla Word belgesini birleştirebilir miyim?

Birden çok Word dosyası birleştirebilir miyim? diye soruyorsanız, evet, yapabilirsiniz! “stitching” olarak da adlandırılan bu işlem, birden çok Word belgesini birleştirip bir tane yapmak istediğinizde, belgeyi tek bir belge olarak düzenlemeye devam edebilmenizi sağlar. (Düzenlemeye devam etmek bu sürecin başlıca avantajıdır.) Bu birleştirme işlemi hem okul hayatınızda, ödevlerinizde hem de iş hayatınızda sıkça kullanacağınız bir yöntem olacağını unutmamalısınız. İşte Word dosyalarını birleştirme hakkındaki detaylar;

Birden Fazla Word Dosyası Nasıl Birleştirilir?

Word dosyalarını birleştirme

Birden Fazla Word belgesi Nasıl Birleştirilir?
Word dosyalarını birleştirme

Microsoft Word, fare imlecinizi yerleştirdiğiniz içeriği birleştirir, bu nedenle önce belgenizi veya belgelerinizi birleştirilmesini istediğiniz yere konumlandırın. Elbette, içeriği işlem bittikten sonra istediğiniz zaman taşıyabilirsiniz.

Word, aşağıda açıklandığı gibi, aynı anda birden çok belge ekleyebilir, ancak hangi sırayla yerleştirilmesini istediğinizi sezgisel olarak bilmez. Bunları birleştirdiğinizde belirttiğiniz sırayla yerleştirir. Sıranızı düzgün ayarladığınızdan emin olun. İçerikleri tekrardan taşıyabileceksiniz bunu unutmayın.

Biçimlendirme çoğunlukla birleştirme esnasında silinmez, fakat belgelerin kendileriyle başlamak için farklı biçimler olabilir. Bunların birbirleriyle uyumlu olduklarından emin olmak için oluşturduğunuz yeni dosyayı kontrol etmeniz gerekir.

Orijinal dosyalarınızın bütünlüğünü koruyabilmeniz için boş yeni bir belge ile başlamanızı öneririm. Güvende olmak için her zaman yeni bir dosya ile başlayın!

Birden Fazla Word Dosyasını Birleştirme

  • Word uygulamasını Türkçe kullanıyorsanız “Ekle” (İngilizce kullanıyorsanız ”Insert” ) sekmesi belgeleri kolaylıkla birleştirmenizi sağlar.
  • “Nesne” (İngilizce kullanıyorsanız ”Object” seçeneğine tıklayın) seçeneğinin yanında bulunan kutucuğa basın ve açılan menüden “Dosyadan Metin” (İngilizce kullanıyorsanız ”Text From File” seçeneğini tıklayın.
  • Bundan sonra, geçerli belgeyle birleşim yapacağınız dosyaları seçebilirsiniz. Bir veya daha çok belge seçmek için Ctrl tuşunu basılı tutarak farenizle sırasıyla dosyalarınızı seçebilirsiniz.

NOT:  En üste yerleştirilen dokümanlar ilk etapta birleştirilecektir. Bu nedenle, dokümanlarınız için belirli bir sırayı korumak istemeniz durumunda lütfen her bir hedef dokümanı sıralayın ve numaralandırın. Bunları pencerenin alt kısmında bulunan “Dosya Adı”’nda manuel olarak yeniden sıralayabilirsiniz.

Bu kadar! Yeni belgeniz oluşmuş oldu. Yeni oluşturduğunuz belge önceki tüm belgelerinizi içermektedir. Kaydetmeden çıkmayı unutmayın! Microsoft’un “Dışa Aktar” işlevini (veya “Farklı Kaydet”) kullanarak, oluşturduğunuz yeni dosyanızı PDF olarak da kaydedebilirsiniz.

Online Pdf Düzenleme Nasıl Yapılır? hakkındaki makalemize de göz atabilirsiniz.

Bu basit adımlar sayesinde sizler de Word dosyalarını birleştirme işlemini kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status