GenelİncelemeYazılım
Şimdi Trend Oluyor

Windows 10 Güvenli Mod Nasıl Açılır?

Windows 10 güvenli modda başlatma, windows 10 güvenli mod açma, windows 10 güvenli mod nasıl açılır?

Bilgisayar kullanımında önemli bir yere sahip olan Windows işletim sisteminde merak edilen Windows 10 güvenli mod nasıl açılır? Sorusunun cevabını makalemiz içeriğinde paylaşıyoruz. Windows 10’a güvenli modda start verildiği anda sadece Windows’u başlatmak için gerekli olan minimum uygulamalar ve sürücülerin yüklenmesi gerekir. Bu uygulamalar sisteme yüklendiği anda Windows 10 en temel ve en saf haliyle açılır. Güvenli mod seçeneği ise genel olarak sistemde oluşan sorunları ve hataları giderme amacı için kullanılır. Windows 10 güvenli modda çalıştırma, windows 10 güvenli modda başlatma hakkında detaylar aşağıda;

Güvenli Mod Nedir?

Örnek vermek gerekirse Windows 10 işletim sistemi üzerine farklı bir program yüklendiğinde, yeni bir donanım eklendiğinde veya var olan bir sürücü üzerinde son güncellemeler yapıldığında işletim sistemi bu dakikadan itibaren normal modda çalışamaz hale gelir.

İşte tamda bu noktada, Windows 10’un güvenli modda açılması devreye girerek sorunun giderilmesini sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise oluşan sorunun Windows 10’a ait olmayan bir sistemden veya sürücüden meydana gelip gelmediğinin anlaşılması konusudur.

Windows 10 güvenli mod nasıl açılır?

Windows 10 güvenli mod nasıl açılır? diye merak eden ziyaretçilerimiz dört farklı yöntem ile kullandıkları bilgisayarda windows 10 güvenli mod açma işlemini yapabilirler.

1. Yol : F8 tuşunu kullanarak Windows 10 güvenli mod açma

F8 tuşuna basarak güvenli mod açma işlemi windows işletim sistemi üzerinde en çok bilinen ve kullanılan en basit güvenli modda başlatma seçeneğidir. Güvenli mod seçeneğine ulaşmak için bilgisayar açılırken F8 tuşuna basmak ve verilen direktiflere uymak gereklidir.

F8 tuşu aracılğıyla güvenli mod açma işlemini yapmak isterseniz, tek yapmanız gereken şey bilgisayarınızı yeniden başlatıp, bilgisayarınızın açılması sırasında Windows logosu ekranda belirmeden önce klavyenizden F8 tuşuna basmalısınız. Bu yöntemi kullanarak windows 10 güvenli modda başlatma işlemini çok basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak unutulmamalıdır ki, özellikle son dönemde alınmış bir bilgisayar kullanıyorsanız ve bilgisayarınızda SSD harddisk mevcut ise bilgisayarınız çok hızlı bir şekilde açılacaktır. Bu sebepten dolayı yeniden başlatma sırasında elinizi çabuk tutmalısınız ve bir an önce F8 tuşuna basmalısınız.

Aksi halde Windows logosu ekrana siz daha F8 tuşuna basamadan önce gelecektir. Logo ekranda belirdikten sonra F8 tuşu ile güvenli mod açma işlemi gerçekleşmeyecektir. Bu durumla karşılaştığınız takdirde, bilgisayarınızı bir kez daha yeniden başlatıp Windows 10 logosu ekranda belirmeden önce F8 tuşuna basabilirsiniz ve güvenli moda erişebilirsiniz.

2. Yol : msconfig kullanarak Windows 10 güvenli mod açma

 • msconfig ile windows 10 güvenli mod açma işlemi için ilk önce bilgisayarınız açıkken klavyeden Windows+R tuşlarına basın.
 • Bu kombinasyonu tuşladığınızda ekrana Çalıştır penceresi gelecektir.
 • Bu kısma msconfig yazın ve ardından enter tuşuna basın ya da Tamam yazan kısma tıklayın.
 • Açılan ekranda Önyükleme isimli sekmeye tıklayın.
 • Ekranda sol alt kısımda görünen Güvenli Önyükleme seçeneğindeki tiki kaldırın. 
 • Ardından aşağıdaki Tamam butonuna tıklayın ya da klavyeden enter tuşuna basın.
 • Bu ayarı yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın
 • Bilgisayarınız açıldığında Windows 10 güvenli modda başlatma işlemi tamamlanmış olacak ve karşınıza windows 10 güvenli mod gelecektir.
msconfig ile windows 10 güvenli modda çalıştırma
Windows 10 Güvenli Mod Nasıl Açılır?

Bilgisayarı güvenli modda başlatma işlemi için kullanılan bir diğer yöntem ise Msconfig ile Windows 10 güvenli mod açma yöntemidir. Fakat msconfig aracılığıyla güvenli modda başlatma ayarı yaptığınız takdirde bilgisayarınız her seferinde güvenli modda başlatılacaktır.

Bu yöntemi eğer bilgisayarınızda sürekli bir sorun ile karşılaşıyorsanız kullanabilirsiniz, ve sorun ortadan kalktığı zaman tekrar msconfig ayarlarına girip windows güvenli modda başlatma işlemini etkisizleştirebilirsiniz. Bunun için Güvenli Önyükleme seçeneğine tekrar tik atabilirsiniz.

3. Yol : Gelişmiş ayarlar ile Windows 10 güvenli modda çalıştırma

 • Bilgisayarınız açıkken sol alt köşedeki window logosuna tıklayın ve başlat menüsünü açın.
 • Sol taraftaki Çark işaretine tıklayın ve Ayarlar ekranına erişin.
 • Ayarlar ekranında Güncelleme & Güvenlik seçeneğine tıklayın.
 • Açılan ekranda sol taraftan Kurtarma seçeneğine tıklayın.
 • Ardından Gelişmiş Başlangıç seçeneğinin altındaki Şimdi Yeniden Başlat kısmına tıklayın.
 • Yeniden başlayacak olan bilgisayarınız güvenli modda açılacaktır.
Windows 10 güvenli modda çalıştırma
Windows 10 güvenli mod açma

4. Yol : Shift tuşu ile Windows 10 güvenli mod açma

 • Bu yöntemle window 10 güvenli modda çalıştırma işlemi için ilk önce klavyeden Windows logolu tuşa basın ya da ekrandaki en alt sol köşedeki Windows logosuna tıklayın.
 • Başlat menüsü açılacaktır.
 • Başlat menüsünde iken klavyeden Shift tuşuna basın ve Shift tuşundan elinizi kaldırmadan, tuşa basılı iken başlat menüsünden bilgisayarı yeniden başlat seçeneğine fare ile tıklayın.
 • Yeniden başlatma için ekran kapanacaktır, bu sırada Shift tuşundan elinizi kaldırın.
 • Karşınıza gelen ekranda Sorun Giderme ya da Troubleshoot kısmını açın.
 • Bu bölümden Gelişmiş Seçenekler ya da Advanced Options kısmını açın.
 • Karşınıza gelen bölümden Başlangıç Ayarları ya da Start-up Settings bölümünü açın.
 • Ardından alt tarafta bulunan Yeniden Başlat ya da Restart tuşuna tıklayın böylece bilgisayar yeniden başlayacaktır. 
 • Yeniden başlayan bilgisayarda Başlangıç Ayarları ekranı tekrar karşınıza gelecektir.
 • Karşınıza gelen ekranda Güvenli Mod ya da Enable Safe Mode seçeneğini seçmek için klavyenizden F4 veya 4 tuşlarından herhangi birine basın.
 • Tuşladıktan sonra bilgisayarınız yeniden başlayacaktır.
 • Yeniden başlamış olan bilgisayarınızda Windows 10 güvenli mod açma işlemi başarıyla tamamlanmış olacaktır.

Usbden Windows 10 kurma

Eğer bilgisayarınızda baş edemediğiniz sorunlarınız varsa ve güvenli modda başlatma yoluyla bile bu sorunlardan kurtulamıyorsanız USB Bellekten Windows 10 Yükleme Nasıl Yapılır? [Resimli Anlatım] isimli yazımızı okuyabilir usbden windows 10 kurma işlemini resimli bir şekilde anlatmış olduğumuz yazımızdan takip ederek usbden format atma işlemini kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere windows 10 güvenli modda başlatma, windows 10 güvenli mod açma, windows 10 güvenli mod nasıl açılır? gibi sorularınıza çözüm olması için dört farklı windows güvenli modda başlatma yöntemini anlattık. Sizler de yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini uygulayarak windows 10 güvenli mod açma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Takıldığınız noktalar olursa aşağıdaki yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status