Mobil

Telefon Suya Düştüğünde Yapılması Gerekenler

Günümüzde gelişen teknoloji ile birçok telefonda suya karşı koruma vardır. Üst seviye telefonlar belirli bir seviyeye kadar sudan etkilenmese bile orta ve alt segmentte yer alan birçok telefon suya karşı dayanıklı değildir. Artan dolar kuru ve istikrarsız ekonomi ile ülkemizde telefon fiyatları absürt fiyatlara yükselmiştir. Telefonum suya düştü ne yapmalıyım diyorsanız, telefon suya düştüğünde yapılması gerekenler nelerdir?

Telefon Suya Düştükten Sonra Ne Yapılmalıdır?

  • Eğer telefonunuz suya düşmüşse yapmanız gereken ilk ve önemli hamle telefonunuzu kapatmak olmalıdır. Genelde telefonlarda bulunan kısa devre koruması ile suya düşen telefonlar hemen kapanır ama olur da telefonunu açıksa mutlaka kapatın ve çıkabiliyorsa bataryayı çıkarmalısınız.
  • Ardından telefonunuzu yapabildiğiniz kadar kurutun. Bu işlemi kesinlikle saç kurutma makinesi ile yapmamalısınız. Kuru bir bez veya havlu ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Ardından telefonunuzun çıkarılabilir bütün parçalarını çıkarın.
  • Ardından ulaşabildiğiniz her noktayı pamuk veya bez yardımı ile iyice kurulayın.
  • Sonrasında varsa silika jel adı verilen nem alıcı jeli kullanın yoksa pirincin içine koyabilirsiniz. Pirinci nem emme özelliği vardır.
  • Telefonunuzu 1 veya 2 gün kullanmayın.
  • Tamamen kuruduğuna eminseniz kapalı bir şekilde şarja takıp bataryanın tam dolmasını bekleyin. Büyük ihtimalle sorun çözülecektir.

Suya düşen telefon nasıl kurutulur diye soruyorsanız yukarıdaki adımları izleyerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki ne kadar kurutulursa kurutulsun elektronik yanmış olma ihtimali her zaman vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status