MobilTeknoloji
Şimdi Trend Oluyor

Telefon Kendi Kendine Kapanıyor! [Kesin Çözüm]

Telefon kendi kendine kapanıyor açılmıyor, telefon ısınma sorunu gibi sorunlarınız için alınması gereken önlemler

Günümüzde akıllı telefonlar bilgisayarlarla yarışan işlemcilerle, çerçevesiz ekran ve bir çok özellikle gelişmeye devam etse de telefon kendi kendine kapanıyor sorunu devam etmektedir.

Söz konusu elektronik cihazlar olunca, ne kadar geliştiğine bakmaksızın bu tarz sorunlarla karşılaşma ihtimali de devam edecek. Yazılımsal ve donanımsal olmak üzere iki kategoride ortaya çıkan sorun, beklenmedik masraflara yol açmaktadır. Böyle bir sorunla karşılaşınca hemen teknik servise gitmeden önce denemeniz gereken bazı çözüm yolları bulunmaktadır. Bu yöntemleri deneyerek servis masrafına girmeden telefonunuzun sorununu çözebilirsiniz. Hem iOS hem de Android’te görülebilecek bu sorunun kaynaklarını ve çözüm yollarını makalemizde ele alacağız.

Pil Kontrol Edin

Günümüzde artık akıllı telefon pilleri donanıma gömülü halde satılsa da, kısa bir süre öncesine kadar çıkarılabilir piller yaygın kullanılmaktaydı. Bu telefonlarda meydana gelen ani kapanma ve açılmaların nedeni pil yuvasında gevşemeler di. Telefon batarya arızası yaşayanlar aşağıdaki kontrolleri yapabilirler.

Böyle bir durumda uygulamanız gereken iki yöntem bulunmaktadır. Telefon kapağı ve pil arasına bir parça kağıt sıkıştırarak pilin sabitlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sabitleme işlemi ile ani güç kesilmelerinin önüne geçebilirsiniz.

ikinci yöntem ise; adaptörü kontrol etmektir. Adaptör tırnakları bazen eğrildiği için temas kesilmesi sorunda yol açmaktadır. Bunun için ince uçlu bir alet yardımıyla tırnaklar düzeltilmelidir. Bu hassas bir işlem olduğu için düzeltmeleri yaparken dikkatli olmak gerekmektedir. Aksi halde daha büyük problemlere yol açabilirsiniz. Telefon pil sorunu kontrolleri bu şekilde yapılabilir.

Güncelleme Kontrolleri

Telefon kendi kendine kapanıyorsa ilk yapılması gereken işlem yazılım güncellemesi kontrolüdür. Hatta telefonunuz yeniden başlama yada kapanma sorunu yaşanıyorsa da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Telefonunuzun güncellemesini yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

iOS için:

 • ”Ayarlar” sekmesine girin. Ardından “Genel” ve “Yazılım Güncelleme”adımlarını takip edin.
 • ”Yazılım Güncelleme”sekmesinde varsa eğer yapmanız gereken güncellemeleri görebilirsiniz.
 • App Store güncellemesi için uygulamayı açın ve altta yer alan “Güncellemeler” seçimini yapın.

Android için:

 • Telefon modeline göre adımlar farklılık göstermektedir
 • Android güncelleme için ”Ayarlar” sekmesine girin.
 • Ardından “Telefon Hakkında” ve “Sistem Güncelleme” adımlarını uygulayın.
 • Play Store güncellemesi için: “Uygulamalar ve Oyunlar” sekmesini tıklayarak açılan ekranda güncelleme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Hem iOS hem de Android için yukarıdaki adımları izleyerek telefon kendi kendine kapanıyor açılıyor sorununu çözebilirsiniz.

Telefon güncelleme kontrolü

Telefonun Aşırı Isınma Sorunu

Telefonda sık oyun oynayanların devamlı yaşadığı problemlerden biri telefon ısınma sorunu olarak öne çıkmaktadır. Akıllı telefonlar, aşırı ısınması halinde refleks olarak kapanma eğilimindedirler. Düşük model telefonlarda, yüksek grafikli oyunlar oynanırken kapanma sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu ısınma sorununu çözmek için dikkat etmeniz gerekenler;

 • Arka planda mümkün oldukça az uygulama açık kalsın. Diğerlerini kapatın.
 • Mobil oyun oynarken düşük ayarlarda oynayın.
 • Arka plan parlaklığı düşürün.

Yeni model bir telefonun sahibiyseniz ama aşırı ısınma nedeniyle kapanma sorunu devam ediyorsa teknik servise gidin.

Bilmediğiniz Uygulamaları Kontrol Edin

Telefonlara indirdiğimiz uygulamalar telefon donanımına da yansımaktadır. Bozuk ya da kötü yazılım içeren uygulamalar işletim sistemi üzerinde etkili olamaktadır. Uygulama indirirken, güvenilir ve kullanıcı yorumları olumlu olanları indirin.

Kimi arkaplan uygulamaları özellikle Android telefonların yeniden başlamasına neden olmaktadır. Bu sorunu çözmek için bu uygulamaları kaldırmak, silmek ve dondurmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Play Store uygulamasını açın.
 • ”Ayarlar”,”Menü”, “Ayarlar” ve “Uygulamalarım” adımlarını takip edin.
 • Bu adımlardan sonra telefonunuzda yüklü uygulama listesi açılacak.
 • Telefonunuzda “Ayarlar”, “Diğer”, “Uygulamalar” ve Çalışıyor yolunu takip edin.
 • Açılan uygulama listesinde Play Store’da olmayan uygulamaları silip veya dondurabiliriniz.

Bu adımlar Android telefon modeline göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca teknik bilginiz yoksa, destek almanızı öneririz. Bu yolları izleyerek telefon kendi kendine kapanıyor samsung sorununu çözebilirsiniz.

Atıl uygulamaları Denetleyin

Kimi arkaplan uygulamaları telefonun işlevine yardımcı olduğu için açık kalması gerekmektedir. Android telefonlarda uygulamalarla oynarken istemeden açık kalması gereken uygulamaları kapatmış olabilirsiniz. Böyle bir sorun telefonunuzun kendiliğinden kapanmasına neden olmuş olabilir.

Devre dışı bırakılmış gerekli uygulamaları kontrol edebilmek için şu adımları izleyin:

 • Android telefonunuzda “Ayarlar” ve ardından “uygulamalar”yolunu izleyin.
 • Çıkan pencerede “Devre Dışı”seçimini yapın.

Açılan liste içinde, telefonun çalışması için gerekli uygulama olup olmadığını kontrol edin. Varsa eğer yeniden etkinleştirin.

Güç Düğmesi Kontrolü

Güç düğmesinin çeşitli nedenlerle zarar görmesi halinde telefon kapanma sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Düşme sonucu eğrilmiş telefon kasası, güç düğmesi üzerinde baskı oluşturabilir. Bu da “telefonum kendi kendine kapanıyor” şeklinde karşılaşılan bir soruna yol açabilir. Aynı biçimde güç düğmesinin içine toz, kir, su girmesi de kapanmaya yol açabilmektedir.Güç düğmesine toz, kir girmesi halinde, o kir parçacıklarını temizleyerek sorunu çözmeye çalışabilirsiniz.

Ancak telefon aldığı bir darbeden sonra bu sorun yaşanıyorsa, telefon kasasını değiştirmeniz gerekecektir. Bu işlem garanti kapsamında olduğu için, garanti süreniz devam ediyorsa, bunu ücret ödemeden yapabilirsiniz.

Telefon güç düğmesi kontrolü

Bozuk Uygulama Kontrolü (İphone İçin)

Nadirende olsa, iPhone’dan kimi uygulamalar telefonun açılıp kapanmasına neden olmaktadır. Nadir olan bu durumun nedeni iPhone’un uygulama nedenli sorunlara karşı korumalı olması.

 • Bunun için bozuk uygulama kontrolünü yapmanız gerekmektedir.
 • iPhone’da bozuk uygulamaları kontrol etmek için:
 • “Ayarlar”, “Gizlilik”, “Analiz” ve “Analiz Verileri” adımlarını izleyin. Açılan listede tekrar eden uygulama varsa, kaldırarak telefon kendi kendine kapanıyor iphone sorununu çözebilirsiniz.

Yazılım Kontrolü Yapın

Telefonunu fazla kurcalamak yada telefona yüklediğimiz kimi uygulamalar yazılım problemine yol açmaktadır. Telefonunuzun yazılımının bozulduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken şey, telefonu “Fabrika Ayarları”na geri döndürmektir. Bu sıfırlama işlemi yazılımı düzeltebilir. Ancak bu işlemin telefonunuzdaki bütün bilgileri sileceğini de aklınız bir kenarına not edin.

Bu işlem için iPhone’da izlenmesi gereken adımlar: “Ayarlar”,”Genel” ve “Sıfırla” adımlarını izleyebilirsiniz.

Android için ise: “Ayarlar”, “Yedekle ve Sıfırla”, “Cihazı Sıfırla” adımları ile gerçekleştirebilirsiniz.

Ama dediğimiz gibi, bu işlem rehber, fotoğraf, video vb bütün bilgileri sileceği için, önceden yedekleme yapmanız gerekmektedir.

Yukarıdaki bütün işlemlere rağmen telefon kendi kendine kapanıyor açılıyor sorununuz çözülmemiş ve devam ediyorsa yapılması gereken maalesef yetkili teknik servise götürmektir. Çünkü demek oluyor ki sorun evde çözülemeyecek bir donanım probleminden kaynaklanmaktadır. Bu da en kötü senaryodur ve bu durumda telefon kendi kendine kapanıyor çözüm için, müdahale etmeden servise göndermek en doğru seçim olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status