GenelİncelemeTeknoloji
Şimdi Trend Oluyor

Starlink Uyduları nedir? SpaceX Uydu takım yıldızı nedir?

Gökyüzünde sıralı ışıklar 2020 yılında Elon Musk Starlink uydularını uzaya gönderiyor.

Son günlerde Türkiye’den de gözlenen gökyüzünde sıralı ışıklar 2020 yılında insanları heyecanlandırdı. Amerikan uzay, uydu ve roket şirketi SpaceX tarafından uzaya gönderilen ve yeni bir internet dönemi başlatacak olan Starlink uyduları nedir? Sosyal medyada bir anda heyecan yaratmış olan sıralı ışıklar Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketinin son çalışması olarak biliniyor. Elon Musk kimdir?, SpaceX nedir?, Starlink uyduları nedir?, Starlink nedir? diye merak eden ziyeretçilerimiz için detaylar aşağıda;

Starlink Uyduları Nedir?

Gökyüzünde sıralı ışıklar 2020
Starlink Uyduları nedir? SpaceX Uydu takım yıldızı nedir?

İnsanların son günlerde gördükleri zaman heyecanla ufo zannettikleri ve sosyal medyada gökyüzünde görülen sıralı ışıklar diye gündemi meşgul eden Starlink uyduları Elon Musk tarafından kurulan ve uzay çalışmaları yapmayı amaçlayan SpaceX şirketi tarafından yeni bir internet çağı başlatma amacıyla uzaya gönderildi.

İnternette yeni bir çağ başlatacak olan bu proje, son yıllarda NASA’ya ve uzay programlarına roket, uydu ve uzay araçları üretimi yapan ve uzay çalışmalarında oldukça adından bahsettiren Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketinin en büyük çalışmalarından biri olarak görülüyor. Uydu treni ya da uydu takımyıldızı şeklinde ifade edilen ve gökyüzünde sıralı ışıklar şeklinde peşi sıra bir halde ilerleyen ışıklar olarak görülen bu durum gelecekte internete uydular üzerinden erişebilmemiz amacıyla yapılan uydu fırlatma çalışmalarından ibaret.

Bu proje ile Starlink uydu takımyıldızı, günümüz teknolojisini bir adım daha ileriye taşıyacak. Yeryüzünde bulunan yer istasyonları ile bağlantılı ve sistematik şekilde kurulacak olan bu uydu treni sistemi ile Elon Musk ve şirketi SpaceX yeni bir internet erişim noktası sağlayacak. Starlink uyduları ile sadece internet değil ayrıca bilimsel çalışmalar ve gözlemler de yapılacak.

İlk olarak insanlar tarafından 22 Nisan 2020 tarihinde gökyüzünde sıralı ışıklar olarak dikkat çeken ve sosyal medyada ufolar geldi gibi, uzaylı istilası gibi mizah ve tartışma konusu yaratan Starlink uyduları Türkiye’den de gözlendi. Son günlerde insanlar tarafından görülmesi ile dikkat çeken proje aslında 2019 yılının sonlarında start aldı ve proje ile SpaceX tarafından dünyanın çevresine 100’den fazla uydu gönderildi. Ancak bu uydu takımyıldızı için daha binlerce uydu fırlatılacak.

Şirket tarafından Nisan ayı itibari ile her hafta 60 uydu gönderilmeye başlandı ve proje tamamlandığında dünyanın çevresinde dönen 42 bin adet Starlink uydusu olması planlanıyor. İlerleyen gün ve haftalarda sıklıkla gökyüzünde görülen sıralı ışıklar 2020 yılında heyecan yaratmaya devam edecek gibi görünüyor.

Elon Musk Kimdir?

Elon Musk kimdir? diye soracak olursak, Güney Afrika Cumhuriyeti doğumlu olan tam adı Elon Reeve Musk olan Elon Musk için uzay ve teknoloji alanında çığır açacak konularda girişimcilik yapan bir mucit diyebiliriz.

Amerika ve Kanada vatandaşlıkları da bulunan Elon Musk PayPal şirketinin kurucularından biridir. Daha sonraları ise kendi yolunu çizerek ve insanoğlunun evrenin keşfi konusundaki merakına hizmet etmeyi amaçlayarak uzay araştırma ve geliştirme şirketi olan ve NASA gibi büyük uzay kurumları için roket, uydu ve uzay araçları üretimi yapan SpaceX şirketini kurmuştur.

Yaptığı diğer girişimlerden bir diğeri ise petrolle çalışarak havayı kirleten otomobillerin yerine elektrik enerjisiyle çalışan otomobilleri geliştirmeyi amaçlayan Tesla Motors şirketini kurmuştur. Böylece son yıllarda elektrikli otomobil sektöründe öncü firma konumuna ulaşmıştır.

Ardından da SolarCity firmasını kuracak güneş enerjisi üretimi ile dünya da temiz ve tükenmeyen enerji oluşturmayı amaçlamıştır.

SpaceX nedir?

Gökyüzünde sıralı ışıklar 2020
Starlink Uyduları nedir? SpaceX Uydu takım yıldızı nedir?

SpaceX Elon Musk tarafından 2002 yılında kurulan ve tam adı Space Exploration Technologies olan roket geliştirme şirketidir. Yaptığı araştırma ve geliştirmelerle son yılların en büyük şirketlerinden biri olan SpaceX, roket ve fırlatma sistemleri geliştirmektedir.

Elon Musk uzay keşfini hayatının amaçlarından biri olarak gördüğünü daha önce yaptığı çoğu konuşmasında dile getirmiş ve bu amaçla da SpaceX şirketini kurmuştur. İnsanoğlunu çok düşük maliyetlerle uzaya taşıma konusunda çalışmalar yapan şirket, özellikle NASA ve diğer uzay ajansları ile çalışmaya başlamıştır. NASA için roket, roket fırlatma sistemleri ve uzay araçları üretimi konusunda beraber çalışmaktadır. Uluslararası Uzay İstasyonu’na SpaceX’in ürettiği Dragon isimli araç 2012 yılında yanaşmış ve istasyonun içine girmiştir. Dragon aracının Uluslararası Uzay İstasyonu’na yanaşması ile SpaceX şirketi ISS’ye araç yanaştıran ilk ticari şirket olma özelliği tarihe adını yazdırmıştır.

SpaceX’in son yıllarda üzerinde durduğu en önemli projelerden birisi de Starlink uydu sistemi ile insanoğluna uzaydan internet erişimi sağlamaktır. İnternette yeni bir çağ başlatacak olan bu girişim ile artık dünyanın çevresinde dönen binlerce uydu sayesinde internete bağlanacağımız planlanmaktadır.

Find Starlink Satellites uygulaması

Gökyüzünde sıralı ışıklar 2020
Find Starling Satellites Uygulaması

Find Starlink Satellites uygulaması ile Google Play ve Apple Store uygulama mağazalarından Starlink uydularının geçişini gösteren uygulamayı indirebilir ve bulunduğunuz bölgeden uydu treninin ne zaman görüleceğini öğrenebilir ve sizler de çıplak gözle bu ana şahitlik edebilirsiniz.

Android telefon kullananlar Find Starlink Satellites uygulamasını aşağıdaki linkten indirebilirler;

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.findstarlink&hl=en_US

iPhone telefon kullananlar ise Find Starlink Satellites uygulamasını aşağıdaki linkten indirebilirler;

https://apps.apple.com/us/app/find-starlink-satellites/id1501517711

Bu yazımızda sizlere son günlerde sosyal medyada ve haberlerde gündem olan gökyüzünde sıralı ışıklar, Starlink uyduları nedir, gökyüzünde uydu treni gibi sorularınız için açıklayıcı bilgiler sunduk. Uydu takımyıldızı ile SpaceX ilerleyen günlerde de adından oldukça söz ettireceğe benziyor. Sizler de merak ettiklerinizi yorum kısmından bizlerle ve diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status