İncelemeSosyal Medya

Sosyal Medya Hesaplarınızın Yedeklerini Nasıl Alırsınız?

Günümüzde sosyal medya kullanmayan, mutlaka en az bir tane sosyal medya hesabı bulunmayan insan sayısı yok denecek kadar azdır. Günden güne kendini geliştiren, her gün farklı bir özelliği bizlere sunan Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya hesapları giderek daha cazip hale geliyor. Güzel paylaşımlar yapmak, çevremizdeki insanlarla iletişim kurmak, dünyadan haberdar olmak için sosyal medyayı kullanmak güzel bir şey.

Fakat zaman zaman insanın başına bu konuda istenmeyen olaylar da gelebiliyor. Hesabımızın çalınması, şifresini unuttuğumuz bir hesabımıza tekrar erişim sağlayamamak bunlardan en sık rastlanılanı. Bu konuda kesin çözüm ise; hepimizin bildiği gibi sosyal medya hesaplarının yedeğini almak. Peki, bu işlem nasıl yapılıyor, bunun için ne yapmak gerekir,  sosyal medya hesaplarının yedeklerini nasıl alırsınız?

İlgili Makaleler

Facebook Hesabı Yedeğini Alma

Diğerlerine göre biraz daha eski bir geçmişe sahip olan Facebook, en çok kullanıcısı olan sosyal medya sitesidir. Facebook hesabınızın yedeğini alarak olası bir problemde, hesabınıza tekrardan erişim sağlayabilirsiniz. Peki, bu işlem nasıl yapılıyor?

İlk olarak Facebook hesabını açtıktan sonra, sağ üst köşede yer alan üçgen şeklindeki menüye tıklayın. Daha sonra ayarlar butonuna basın. Karşınıza çıkan genel hesap ayarları bölümünün en altında Facebook verilerinin kopyasını indir yazısı yer alıyor. Burada yer alan ve mavi renkte gösterilen linke tıklayıp ilerleyin.

Sonrasında karşınıza çıkan arşivimi başlat yazılı yeşil renk butona tıklayın. Bu bölümde güvenlik önlemleri nedeniyle tekrar Facebook şifrenizi girmeniz gerekecek. Şifreyi girdikten sonra gönder butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan indirme isteği sorusuna evet butonuna tıklayarak cevap verin. Böylece indirme işlemini başlatmış oluyorsunuz. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra mail adresinize bir mail gelecektir. Bu da hesabınızın yedeklenme işleminin başarılı olduğu anlamına geliyor.

Twitter Hesabı Yedeğini Alma

Twitter kullanıcıları; diğer sosyal medya kullanıcılarına göre biraz daha avantajlı. Çünkü Twitter’ın kendi bünyesinde hesap yedeği alma işlemi zaten yer alıyor. Bu nedenle bu işlem için ekstra bir çaba sarf edilmesi gerekmiyor.

Bunun için ilk önce Twitter hesabınızı açın, daha sonra; sağ üstte yer alan profil resmine tıklayın. Sonra ayarlar bölümünde ki hesap yazan bölümün en altında arşivimi iste butonu yer alıyor. Arşiv yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra mail adresinize bilgilendirme maili gelecektir.

Instagram Hesabı Yedeğini Alma

Maalesef Instagram’ın diğer sosyal medya siteleri gibi kendi içinde yer alan bir yedekleme bölümü bulunmuyor. Instagram hesabı yedekleme için ‘Instaport.me’ adlı bir servisten yararlanmak gerekiyor.

Bu servis; fotoğrafları bilgisayar indirip, yedekleme yapan bir servistir. Web servisini açtığımızda karşımıza ‘Sign in with Instagram’ butonu geliyor. Butona tıkladıktan sonra servis hesabınıza giriş yapmanızı isteyecek. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra ‘Authorize’ butonuna tıklayarak devam edin. Bundan sonra karşınıza fotoğraflarla ilgili bazı sorular gelecek. Bu soruları yanıtladıktan sonra yedekleme işlemine geçebilirsiniz. Yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra bilgi maili gelecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status