İnternet
Şimdi Trend Oluyor

Modem Nasıl Resetlenir?

Modem Resetleme Nasıl Yapılır? Modeme Reset Atma; Modem Nasıl Resetlenir?

Modem Resetleme Nasıl Yapılır?

Modem nasıl resetlenir sorusu oldukça merak edilen bir konudur. Siz de modem resetleme nasıl yapılır? diyorsanız, modeme reset atma işlemi zor olmamakla birlikte yapılmadan önce iyi düşünülmelidir. Çünkü modeminizi resetledikten sonra internet şifreniz silinir ve internet bağlantınız siz kurulum yapıncaya kadar gitmektedir. Modem sıfırlama işlemi yapmadan önce bilgilerinizi not almanız faydanıza olacaktır.

Ayrıca modeminizi sıfırlama işlemini gerçekleştirdikten sonra modeminize yaptığınız herhangi bir yapılandırma da silinecektir. Eğer internet sağlayıcınız ile ilgili kullanıcı adı ya da abonman numarası gibi bilgileri unuttuysanız bir kere daha düşünmenizde fayda vardır.

İlgili Makaleler

Modemi Resetlemek Nedir?

Modem Nasıl Resetlenir?
Modem Nasıl Resetlenir?

Modem resetleme, modeminizi fabrika ayarlarına döndürmek anlamına gelir. Modem iki şekilde resetlenir. İlki normal resetleme işlemidir ve modeminizi açıp kapamanız yeterli olur. İkincisi ise “Hard resetleme”dir. Bu işlemi modeminiz üzerinden yaparsınız.

Genelde internet şifresi unutulduğu veya internet bağlantı hızı problemi yaşanıldığı için modem resetleme işlemi yapılır ancak yeni bir internet şifresi için kurulum yapmanızda gerekir. İnternet şifrenizi almak için kurulum gibi uğraştırıcı bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Modeminizdeki arayüz ile bu sorununuzu çözebilirsiniz. İnternet sağlayıcınızla iletişime girerek ya da modeminizin arayüzüne bir kablo bağlantısı ile girerek internet şifrenizi değiştirmeniz yeterlidir.

Modem Ara Yüzüne Nasıl Girilir?

Modeminize bir yapılandırma ya da bir işlem uygulamak için modem arayüzü kullanılmalıdır. Bir kablo yardımıyla bilgisayarınızdan ya da telefonunuzdan modem arayüzüne girebilirsiniz.

İnternet kablonuzun bir ucunu modeminize, bir ucunu bilgisayarınıza takınız. Ardından internet sağlayıcınızdan alacağınız ip adresini (genelde bu ip adresi 192.168.1.1 şeklindedir) web tarayıcınızın (Internet Explorer, Chrome, Opera, Mozilla) link kısmına girerek tekrar internet sağlayıcınızdan öğrenebileceğiniz kullanıcı adı ve şifre ile modem ara yüzüne ulaşabilirsiniz.

Telefondan girmek için önce telefonunuzdan ise modeme bağlanmalısınız. Sonrasında internet sağlayıcınızdan aldığınız ip adresine (192.168.1.1) girerek ve yine kullanıcı adı ve şifreyle modem arayüzüne ulaşabilirsiniz.

Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom Modemi Nasıl Resetlenir?

Modem Nasıl Resetlenir?
Modem Nasıl Resetlenir?

Turkcell modem resetleme, Vodafone modem resetleme işlemi aynıdır. Türk Telekom ya da başka bir internet sağlayıcısı için modeminizi resetleme işlemi fark yaratmaz.

Modemi resetlemek en kolay işlemdir. Eğer modeminizi açıp kapadıktan sonra düzelmezse “hard resetleme” yapmanız gerekir.

  • Modemi resetlemeye karar verdikten sonra modemi sıfırlamak için modemin arka kısmını çevirin.
  • Genelde arkasında “reset” yazan bir düğme ya da bir delik olur.
  • Eğer düğmeyse basarak 10 saniye kadar bekleyin, modeminizin üzerindeki ışıklar yanıp sönmeye başlayınca basmayı bırakın.
  • Eğer delik varsa ince bir çubuk ya da iğneyle bu deliğin içine bastırıp 10 saniye bekleyerek modeminizi sıfırlayın.

İnternet sağlayıcınız fark etmeksizin bu işlemi modeminiz üzerinden yapın. Sıfırlamanız gerçekleştikten sonra modeminizi yapılandırmak için internet sağlayıcınız ile iletişime geçip modeminizi arayüzüne girerek işleminizi yapın.

Eğer telefonum wifi’ye bağlanmıyor diyorsanız sizin için hazırladığımız Telefonum Wifi’ye Bağlanmıyor [Kesin Çözüm] isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda Turkcell, Vodafone ya da Turk Telekom modem resetleme nasıl yapılır? diye soran ziyaretçilerimiz için, kolay bir şekilde modem nasıl resetlenir, modem resetleme işlemi nasıl olmalıdır şeklinde yardımcı olacak bilgiler sunduk. Sizler de modem resetleme nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, yukarıdaki işlem adımlarını takip ederek, kolayca internet şifresini unuttuğunuz, ya da wifi bağlantı sorunu ve internet bağlantı problemi yaşadığınız modeminizi resetleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status