Yazılım

Mac Bilgisayara Windows Nasıl Yüklenir?

Apple firması tarafından üretilen ve IOS işletim sistemine sahip olan Mac bilgisayar sahipleri, birçok farklı neden ile ”Mac bilgisayara Windows nasıl yüklenir?” sorusunu araştırmaya başladı. Özellikle oyun ve program yükleme gibi nedenlerin başta geldiği Windows yükleme isteği, Mac bilgisayarlarda birçok farklı yöntem ile gerçekleştirilebiliyor.

Yazılım Güncellemelerini Tamamlayın

IOS işletim sistemine sahip Mac bilgisayarlarına Windows sistemini aktif etmek isteyen kişilerin, ilk olarak Apple tarafından Mac bilgisayarlara sunulan tüm güncellemeleri tamamlaması gerekmektedir. İşlem sırasında güncel olmayan bir bilgisayar, Windows gibi farklı işletim sistemlerine geçiş sırasında izin vermeyerek işlemi yarıda kesebilmektedir. Bu nedenle Mac menüsü içerisinde yer alan ”Yazılım Güncellemeleri” menüsü altından sürüm güncelliğinizi kontrol edebilirsiniz.

Mac Bilgisayara Windows Yükleme
Mac Bilgisayara Windows Yükleme

Windows Geçişi İçin Hazırlık

IOS işletim sisteminden Windows’a geçiş işlemi için bir takım hazırlıklar gerekebilmektedir. Bu aşama için ilk olarak Boot Camp isimli uygulamayı Mac bilgisayarınıza yükleyin.

Daha sonra bilgisayarınızı bir güç bağlantısına bağlayarak şu adımları uygulayın;

  • Boot Camp istemcisini aktif edin.
  • Açılan ekrandan ”Sürdür” seçeneğine tıklayın.
  • ”Seç” ekranından Windows işletim sistemini seçin.
  • Bölünme büyüklüğünü seçerek işlemi onaylayın.

Birkaç adım sonunda bilgisayarınıza Windows işletim sistemi için son yükleme işlemleri tamamlanarak yükleme gerçekleşecektir.

Windows’u Yükleme

Bu aşama için ilk yapılması gereken işlem ise, Windows resmi web sitesi üzerinden bir Windows Yükleyici programı indirmek olacaktır. Boot Camp programı aktif bir şekilde çalışırken, Windows yükleyicisini aktif ederek gerekli yönergeleri tamamlayın. Bu aşama sonucunda bilgisayarınız kendini yeniden başlatarak bu kez Windows güncellemelerini açılış ekranında yüklemeye başlar. Bilgisayarınız açıldığında Windows işletim sistemine sahip olacaktır.

Mac Windows Yükleme
Mac Windows Yükleme

Windows Sistemine Boot Camp

Windows işletim sistemine sahip bir şekilde açılan bilgisayarınız için, daha önceden indirmiş olduğunuz Boot Camp uygulamasını aktif edin. Daha sonra karşınıza çıkan yönergeleri dikkatle takip ederek Windows Logo Testi’ni gerçekleştirin. Daha sonra ”Yükle” seçeneğine tıklayarak işlemin tamamlanması için birkaç dakika bekleyin. Bu aşamadan sonra Mac bilgisayarınız üzerinde Windows işletim sistemini kalıcı olarak kullanabilirsiniz. Ancak Windows dönüştürme işlemleri, Mac bilgisayarlarınızda kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status