GenelYazılım

Keylogger Nasıl Bulaşır, Keylogger’dan Korunmak

Keylogger nedir, Keylogger nasıl bulaşır? Keylogger’dan nasıl kurtulunur?

Türkçesi tuş kaydedici olan keylogger, bastığınız her tuşu kaydetmekte ve keylogger sahibine iletmektedir. Bu virüse yakalanan kişiler, keylogger nedir ve keylogger’dan nasıl kurtulunur sorusunu sormakta, cevabını aramaktadırlar. Çok farklı şekillerde bulaşan keyloggerlar, genel olarak 2 farklı yol ile bulaştırılmaktadırlar. Bu yollar; donanım ve yazılım yollarıdır. Gelin, keylogger’a yakından bakalım.

Keylogger Nasıl Bulaşır ?

Donanım ve yazılım ile bulaşabilen keyloggerlar, aynı tehlikeyi saçmakta ve aynı görevi görmektedirler.

Donanım ile çalışan keyloggerlar, bilgisayarınıza eklenen bir donanım sayesinde keylogger’ı yaymaktadır. Genellikle fark edilmeyecek kadar küçük olan bu donanımlar, kasanın içerisine entegre edilmektedir. Aynı zamanda USB aygıtları ile de entegre edilebilmektedirler.

Yazılım ile çalışan keyloggerlar, bilgisayarınıza yüklediğiniz herhangi bir yazılım ile bulaşabilmektedirler.

Genellikle crack yapılmış progrmalar aracılığıyla bilgisayara bulaşan bu virüsler, e-posta ekleri ve zararlı internet siteleri ile de bulaşmaktadır. Bu noktada keylogger’dan korunmak için yapılması gerekenleri anlatacağız.

Keylogger Nasıl Bulaşır
Keylogger Nasıl Bulaşır

Keylogger’dan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

– Her şeyden önce mantıklı hareket edilmesi gerekmektedir. İnternet ortamında yaptığınız her işlemi düşünmeli ve ona göre hareket etmelisiniz.
– Bilgisayarınızın donanımı ile sizden başka bir kişi ilgilendiyse donanımları kontrol etmeli ve bilgisayarınızı açtığınızda aygıt yöneticisine bakmalısınız. Aynı zamanda kaliteli bir antivirüs ile tam tarama gerçekleşirmeniz gerekecektir.
– Güvenmediğiniz veya herhangi bir yerde bulduğunuz USB bellekleri kullanmayın.
– Mutlaka kaliteli bir antivirüs programı yüklemeli ve düzenli kontroller gerçekleştirmelisiniz.
– Torrent ve crackli içerikler kullanmayın.
– Güvenmediğiniz sitelerden herhangi bir indirme işlemi gerçekleştirmeyin.
– E-posta ile gönderilen ekleri mutlaka tarayın ve ondan sonra kullanın.

Keylogger’dan Koruyan Antivirüs Programları

Piyasada bulunan her antivirüs, keylogger’a karşı aynı mücadeleyi verememektedir. Antivirüsler geliştikçe, virüsler de gelişmektedir. Bu neden ile kaliteli antivirüs sahibi olmanız gerekmektedir. Bütçeniz el veriyor ise birazdan önereceğimiz antivirüs programlarının ücretli versiyonlarını kullanmanızı öneririz.

Norton Antivirüs Programı

Yeni çıkan virüslere karşı hemen koruma oluşturan Norton, basit arayüzü ve kullanımı sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Norton, kendini sürekli güncelleyen bir programdır. Bu neden ile devre dışı bırakılmaması ve otomatik işlemlerin açık olması yararınıza olacaktır.

Bitdefender İle Keylogger’dan Korunma

Modern arayüz sunan Bitdefender, donanım ile bulaşan keyloggerlara karşı USB tarama özelliği bulundurmaktadır. Windows’un tüm sürümleri ile uyumlu çalışmakta ve yetkisiz tüm girişleri engellemektedir. Her hafta güvenlik raporu sunan Bitdefender, tüm işlemleri göstermekte ve çözüm sunmaktadır.

Keylogger’dan-Koruyan-Antivirüsler
Keylogger’dan-Koruyan-Antivirüsler

ESET NOD32 İle Keylogger’a Karşı Durun

Yılların getirdiği tecrübe diyebiliriz. ESET NOD32, milyonlarca kişi tarafından kullanılan oldukça  kaliteli bir antivirüs programıdır. Oyun modu barındıran bu program, birçok virüsü hemen tespit etmek ve uyarı vermektedir. Tüm kötü yazılımlara karşı duran bu program, ücretsiz olarak indirilebilmektedir.

Avira Antivirüs Programı

Hem bilgisayar hem de tarayıcı için birçok güvenlik önlemi hazırlayan Avira, işlemciyi yormaz. Aktif ve pasif olan tüm kötü yazılımları tespit edebilen bu program, oyun ve film modu ile sessiz çalışmaktadır. Kullanımı kolaydır ve milyonlarca kişi tarafından tercih edilen bir programdır.

Malwarebytes Anti-Malware

Son yılların en aktif, en kaliteli antivirüs programı diyebiliriz. Sunduğu özellikler, basit kullanım ve profesyonel desteği ile birçok kişinin gönlünü fetheden Malwarebytes Anti-Malware, keylogger’a karşı en kaliteli savaşı veren programdır. Keylogger’dan kurtulmak için bu programı indirmeniz ve tam tarama gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Tüm kötü yazılımlara karşı savaş veren bu program, fidye yazılımları da bilgisayarınızdan uzak tutmak için çaba harcar.

Ayrıca Bakınız : Windows 10 Cortana Nasıl Devre Dışı Bırakılır? sorusunun cevabı için tıklayın!

Ayrıca Bakınız : USB Bellekten Windows 10 Yükleme Nasıl Yapılır? [Resimli Anlatım] tüm detaylarıyla yazımızda.

Bu yazımızda keylogger nedir, keylogger nasıl bulaşır ve keylogger’dan nasıl kurtulunur soruları hakkında sizleri bilgilendirdik. Aklınıza takılan soru ve öneriler için aşağıdaki yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status