AppleDonanımMobil
Şimdi Trend Oluyor

iPhone Şarj Olmuyor [Kesin Çözüm]

iPhone şarj olmuyor, iPhone şarj sorunu

Akıllı telefon piyasasında şüphesiz en fazla kullanıcısı bulunan Apple’ın kusursuz bir işletim sistemi olan iOS işletim sistemine sahip olmasına rağmen, donanımsal sorunlar olarak kullanıcıların canını sıkan bazı durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu donanımsal sorunlardan en başta geleni ise hiç şüphesiz iPhone şarj olmuyor sorunu olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. İşte bizler de sizin için iPhone şarj sorunu ve çözümlerini bu yazımızda araştırarak, bu sorunla nasıl baş edebileceğinizden bahsettik.

iPhone 8, iPhone 11, iPhone XR ve iPhone XS Max şarj olmuyor sorunu daha önceki modellerde de ortaya çıkan bir sorun olmasına rağmen çözüm yöntemleri genellikle aşağıdaki şekildedir ve tüm iPhone modellerinde aşağıdaki yolları kullanarak iPhone şarj sorunu ile baş edebilir ve ortadan kaldırabilirsiniz.

Ayrıca telefonun donanımsal sorunları nelerdir diye merak ediyorsanız daha önce yazdığımız Telefonun Donanımsal Sorunları Nelerdir? ve Telefonun Donanımsal Sorunları Nasıl Belirlenir? isimli yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Peki iPhone şarj sorunu nasıl çözülür, işte detaylar;

iPhone Şarj Olmuyor Sorunu ve Çözümleri

Apple markasının sorunsuz bir işletim sistemi olmasına rağmen ara ara neredeyse tüm modellerinde karşılaşılabilen iPhone şarj sorunu donanımsal ya da yazılımsal sebeplerle ortaya çıkabiliyor. Aşağıdaki adımları uygulayarak iPhone telefonlarda şarj olmama sorununu ortadan kaldırabilirsiniz, iPhone şarj olmuyor diyorsanız sırayla bu adımları uygulayın.

iPhone şarj sorunu ve çözüm yolları

iPhone Şarj Aleti

 • Bu adımlardan ilki, şarj aleti ile ilgili olan sorundur. Eğer iPhone telefonunuzu iPhone orjinal şarj aleti ile şarj etmiyorsanız, uyumsuzluk problemi yaşamanız çok olası bir durumdur. Apple’ın gelişmiş işletim sistemi her türlü arızaya mahal vermemek adına yazılım tarafında kendi orjinal ürünlerinin kullanılması yönünde bir dille tasarlanıyor.
 • Hal böyle olunca da öncelikle, sahip olduğunuz iPhone telefonunuzu orijinal bir şarj aleti ile şarj etmeyi deneyin.
 • Eğer kullandığınız şarj aleti orjinal Apple ürünüyse, bu şarj aletinin sağlam durumda olup olmadığını test etmek için, başka bir iPhone telefonu bu şarj adaptörü ile şarj etmeyi deneyin ve sağlamlık testi yapın.

Şarj Girişi

 • Şarj adaptörünü test ettiğiniz ve sağlam olduğuna karar verdiğiniz halde yine de iPhone şarj problemi yaşıyorsanız, telefondaki şarj kablosu girişinin içi kirlenmiş olabilir. Telefonları genellikle kıyafet ceplerinde taşıdığımız için bu durum çok sıklıkla karşımıza çıkabiliyor. Şarj girişinin kirlenmesinden kaynaklı iPhone şarj olmama sorunu yaşıyorsanız küçük bir fırça veya kürdan gibi ince bir çubuk ile telefonun şarj giriş kısmını temizlemeyi deneyin. Temizlendikten sonra büyük ihtimalle telefon şarj sorunu ortadan kalkacaktır.

iPhone Resetleme

 • Donanımsal olarak şarj olmama durumu yukarıdaki adımlarla kontrol edilmesine rağmen yine de problemin ortadan kalmadığı görülürse, iPhone resetleme işlemi uygulanabilir.
 • iPhone resetleme işlemini yapmak için güç kablosunu telefona takın. Ardından iPhone telefonunuzun Home tuşu ve Güç tuşuna aynı anda basın. Bu iki tuşa 10 saniye boyunca bastıktan sonra elinizi tuşlardan kaldırın.
 • Bu şekilde telefonu resetlemiş olacaksınız. Bu resetleme işlemi fabrika ayarlarına döndürme olarak algılanmamalıdır. Sadece telefonunuz temiz bir başlangıç yapacaktır ve bu işlemle dosyalarınızda ve ayarlarınızda herhangi bir zarar ve kayıp oluşmayacaktır.
iphone şarj olmuyor, iphone şarj sorunu
iPhone şarj olmuyor, iPhone şarj sorunu

iPhone format atma

 • Yukarıdaki adımların hepsini uygulamanıza rağmen hala iPhone şarj olmuyor sorunu devam ediyorsa iPhone format atma ve fabrika ayarlarına döndürme işlemini deneyebilirsiniz.
 • iPhone format atma işlemi telefondaki bütün dosya ve verilerinizin silinmesine sebebiyet vereceğinden dolayı telefona format atma işlemini uygulamadan önce, sizin için önemli olan dosyalarınızı ya da iPhone telefonunuz komple yedeğini almalısınız.
 • Telefonunuzu iTunes ve iCloud üzerinden yedekledikten sonra iPhone’da Ayarlar kısmına gelin, ardından Genel kısmına gelin ve “Sıfırla” seçeneğine dokunun karşınıza gelen ekranda “Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil” kısmına dokunun ve iPhone fabrika ayarlarına döndürme işlemini tamamlayın.

Apple teknik servisi

 • Eğer format atma işleminden sonra bile iPhone şarj problemi devam ediyorsa iPhone şarj sorunu hakkında Apple servisine danışabilir ve konu hakkında yardım alabilirsiniz.

iPhone telefonda şarj olmama sorunu dışında iPhone ısınma sorunu yaşayanlar iPhone 8 Isınma Sorunu isimli yazımıza göz atabilirler.

Yukarıda sizler için iPhone şarj olmuyor sorunu karşısında uygulamanız gereken adımlardan bahsettik. Eğer siz de iPhone şarj sorunu ve iPhone şarj olmama sorunu gibi durumlarla karşılaşıyorsanız yukarıdaki adımları sırasıyla uygulayarak bu problemi çözüme kavuşturabilirsiniz. Genellikle bu yöntemler çözüme kavuştursa da üretim hataları olma durumu da göz ardı edilmemelidir ve sorun çözülemediği takdirde Apple teknik servisi ile irtibat kurulmalıdır, eğer bir üretim hatası olduğuna dair bir karar verildiği takdirde Apple tarafından size yeni bir telefon verilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status