Teknoloji

İFTTT Nedir ve Nasıl Çalışır?

Açılımı If This Then That yani “Bu Olursa Bunu Yap” olan ıfttt nedir ve nasıl çalışır? Konusu özellikle sosyal medya kullanıcılarının oldukça dikkatini çekiyor. Birçok sosyal medya kullanıcısının beğenerek kullandığı IFTTT, servisleri birbirine bağlıyor. Mesela Instagram’da yapılan profil fotoğrafı değişikliğinde Facebook profil resminin de otomatik olarak değişmesi sağlıyor. Bu ve benzeri görevler yüklenerek düzenlenen platform, sosyal medyasını aktif olarak kullanan fenomenlerin de yoğun ilgisini çekiyor. Platform sadece sosyal medya hesapları arasında değil, e posta ve cep telefonu gibi servisleri de birbirine bağlayabiliyor.

İFTTT Nasıl Çalışır

Öncelikle online olarak İFTTT sitesine giriş yapıp üyelik başlatmak gerekiyor. Ardından “Dashboard” ekranı açılır ve “Creat Recipe” butonu seçilir. Çıkan ekranda “This”‘e tıklanır ve görev belirlenir. “This” bölümü için tetikleyici kanal seçilir. Daha sonra tetikleyici hareket ekranına geçilir. Burda hareket belirlenir. Görev belirlendikten sonra “Create Trigger” seçeneği ile “This” bölümü tamamlanır.

“This” bölümünden sonra “That” bölümüne geçilir. Burda da görevin aynısını otomatik olarak gerçekleştirecek olan hesap seçilir. İşlem sırası “This” ile aynıdır. Son adımda da görevi tamamlamak için “Create Recipe” tıklanır ve işlem tamamlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status