İncelemeİnternetOyunTeknoloji

Google Stadia Nedir?

Stadia, Google’ın bulut sisteminde çalışacak olan yeni oyun sistemi olarak bilinir. Sistemde yalnızca oyun oynanmayacak, geliştiriciler tarafından oyun da yapılabilecek. Aynı zamanda Google bu sisteme özel olarak oyun kolu da geliştirdi. Oyun isteğe göre klavye, fare veya oyun kolu ile oynanabilinecek. Geliştiriciler için diğer bir avantajı da korsan oyun döneminin son bulacak olmasıdır. Bulut sisteminden oynanmakta olan oyunlar online olacağı için bu sistemi ya da benzer sistemlerde oyun hizmeti verilir ise korsan dönemi de sona erecektir. Google Stadia Nedir? işte detaylar.

Google Stadia’nın Özellikleri Nelerdir?

Stadia ile geliştiriciler sunucu üstünden kendi oyununu yapabilecektir. Böylece yüksek performans ve kaliteli ortam sağlanmış olur. İsteğe göre oyun kolu, klavye ve fare ile oyun oynanabilir. Nasıl rahat ediliyor ise öyle oynanabilir. Aynı zamanda diğer oyun kollarını da destekleyecek olan sistemle diğer platformlarda olan oyunlarda kolay bir şekilde oynanabilir.

Google, sunucu donanımlarını düzenli olarak geliştirip, sürekli kaliteli ve güncel hizmetler vermeye devam edecektir. Böylece performans konusunda da herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Google’ın sunmuş olduğu servis ile beraber akıllı telefonlar, bilgisayar ya da benzeri cihazlar ile uzak sunucuda çalışan oyunları oynama imkanı olacaktır. Bu servis ile ekran kartı ve işlemci vb. donanımlar olmadan oyun oynanabilecek. Oyunlar kısa bir zaman içinde yüklenebilecek. Netflix vb. sistemlerde uygulanabildiği gibi, farklı platformlarda da her defa kalınan yerden devam etmek mümkün olacaktır. Çok daha fazla kişi oyun oynayabilecek ve oyun sayısı arttıkça Multiplayer oyun oynama sıklığı da artacaktır.

Stadia Hangi Ülkelerde Aktif Olacak?

Stadia platformu için 100’den fazla firma oyun geliştirmektedir. Stadia’nın 2019 da Kanada, İngiltere, Amerika ve Avrupa’nın diğer belli yerlerinde de aktif olacağı belirtilmektedir.

Google Stadia İle Hangi Oyunlar Çalıştırılacak?

İlk bölümde üç oyun olacak. Google Stadia üzerinde kapalı denemelere ekimde Assassin’s Creed Odyssey ile başlandı. Bu oyun 2019 bitmeden 1080p çözünürlükte birden fazla ülkede erişime açılması beklenmektedir. Doom Eternal ise 4K çözünürlükte olan ilk oyun olacaktır. Aynı zamanda Q-Games‘in ismi açıklanmayan oyunu da vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status