İnternet

Google Hesap Güvenliğinizi Nasıl Artırabilirsiniz?

Bu yazıda sizlere hemen hepimizin aklında olan Google hesap güvenliğinizi nasıl artırabilirsiniz? Sorusunun cevabını vereceğiz. Bildiğiniz üzere Google hemen hepimizin kullandığı bir arama motoru şirketi.

Android işletim sistemi olan bir telefon kullanan herkesin illaki bir Google hesabı var ve bu hesaptan neredeyse tüm bilgilerinize ulaşılabiliyor.

Fotoğraflarımız, arama geçmişimiz, mesajlarımız, yedeklerimiz ve dahası bu Google hesabının altında yatıyor. Dolayısıyla herkes kendisine ait Google hesabını daha güvenli hale getirmeyi kendini daha güvende hissetmenin bir yolu olarak görüyor

Google Hesap Güvenliği
Google Hesap Güvenliği

Google Hesabını Güvende Tutmak İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

Google hesabınızı uzun süre güvende tutabilmek için birkaç adım izlemeniz gerekecek.

İşte o adımlar:

  • Güvenlik kontrolü gerçekleştirmek
  • Mobil cihazınızdaki yazılımı güncellemek
  • Benzersiz ve tahmin edilemeyecek şifreler kullanmak
  • Gereksiz, kullanılmayan uygulamaları ve arama uzantılarını silmek
  • Gönderilen şüpheli mesajlara ve şüpheli içeriklere karşı korunmak

​​Şimdi bu maddeleri sizlere tek tek açıklayacağız. Bunları yaptıktan sonra hesabınızın güvende olduğundan emin olabilirsiniz.

Güvenlik Kontrolü Gerçekleştirmek

Bu adımda Google hesabınıza telefon numaranızı ve e-postanızı eklemek gibi hesap kurtarma seçenekleri eklemelisiniz. Bu seçenekleri eklediğiniz zaman hesabınıza başkası girmeye çalışırsa, hesap şifrenizi unutursanız veya hesabınızda şüpheli bir hareket görürseniz durumdan kolayca haberdar olma ve durumu hızlıca düzeltme şansını elde edebilirsiniz.

Google Hesaplar
Google Hesaplar

Mobil Cihazınızdaki Yazılımı Güncellemek

Eğer internet mobil cihazınızda kullandığınız uygulamalardan birinin veya mobil cihazınızın işletim sistemi yazılımı güncel değilse, yazılım bilgisayar korsanları karşısında pek güvende olmayabilir. Bu yüzden eğer Google hesabınızı güvende tutmak istiyorsanız kullandığınız uygulamaların, işletim sisteminizin sürekli güncel olduğundan emin olmalısınız

Benzersiz ve Tahmin Edilemeyecek Şifreler Kullanmak

Herhangi bir siteye kayıt olurken kullandığınız şifreyi diğer sitelerde de kullanmanız, sizi ve hesaplarınızı tehlikeye atabilir. Kayıt olduğunuz bir sitede kullandığınız şifre saldırıya uğrarsa, saldırganlar sizin diğer hesaplarınıza da rahatlıkla ulaşabilir. Bu yüzden her sitede farklı bir şifre kullanmalısınız.

Google Güvenlik
Google Güvenlik

Gereksiz Uygulamaları ve Arama Uzantıların’ı Silmek

Kullandığınız mobil cihaza ne kadar fazla uygulama yüklerseniz cihaz saldırılar ve saldırganlar karşısında o kadar savunmasız hale düşer. Hassas ve özel bilgilere erişimi olan mobil cihazlarınıza yalnızca gerekli uygulamaları ve tarayıcı uzantılarını yükleyin. Mobil cihazınızı ve kendi kişisel bilgilerinizi korumak için, kendisini veya kaynağını bilmediğiniz herhangi bir uygulamayı mobil cihazınıza yüklemekten kaçının.

Gönderilen Şüpheli Mesaj ve İçeriklere Karşı Korunmak

Saldırganlar saldırılarında herhangi bir kurumun, aile üyelerinizin veya iş arkadaşlarınızın kimliğine bürünebilmek için e-posta, kısa mesaj, telefon çağrılarını ve web sayfalarını gibi yolları kullanabilirler. Bu tür mesaj ve içeriklere karşı dikkatli olmalısınız. Bu yazıdan sonra bir daha Google hesap güvenliğinizi nasıl arttırabilirsiniz? Sorusunu sormanıza gerek kalmayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status