GenelSosyal Medya

Facebook’tan Para Kazanma Yolları

İnternetin hayatımızdaki yeri günden güne artarken, yeni iş kolları ve para kazanma yöntemleri de ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu yöntemlerden en sık tercih edileni ise sosyal medya platformları üzerinden para kazanmaktır. Belli bir takipçi kitlesini oluşturduktan sonra paylaşımlarıyla para kazanmayı amaçlayan kişiler sürekli artış göstermekte ve öne çıkabilmek için birbirinden yaratıcı profiller ortaya çıkmaktadır. Para kazanma ayarlarını aktif eden sosyal mecralar arasında Facebook da yer almaktadır. Facebook üzerinden para kazanmak, ek gelir kapısı oluşturmak mümkündür.

Facebook’tan Para Kazanma Yolları

Facebook yıllardır hayatımızda olan bir platformdur. Keşfedilmesi gereken gizli bir para kazanma kaynağı olmamasından dolayı Facebook’tan para kazanma yolları arayışında biraz daha hassas olmak gerekecektir. Günümüzde çok fazla bu yola başvuran kişi olduğu hesaba katıldığında titizliğiniz ve yaptığınız işteki kalite sizi öne geçirerek farkınızı gösterecek en büyük etmenlerdir.

Bu şekilde bakıldığında meşakkatli bir iş gibi görünse de aslında Facebook’tan para kazanmak düşünüldüğünden daha kolay bir iştir. Ancak her platformda olduğu gibi Facebook’ta da sermayesiz olarak para kazanmak sürecin uzamasına neden olabilir. Facebook’un toplamda 2 milyardan fazla kullanıcı ile en büyük ve en aktif sosyal medya platformu olduğunu düşünürsek, ortaya biraz sermayenin konulması çok da risk taşıyan bir yatırım olmayacaktır.

Elinizde sermaye olsun olmasın Facebook’tan para kazanma yolları oldukça çeşitlidir.

  • Video Reklamları

Herkese açık olan bu para kazanma yöntemi arkadaş listesi ve takipçi sayısı fazla olan kişiler için daha avantajlı olmaktadır. Sayfanızda paylaşacağınız videolara reklam alarak bu reklamların izlenmesiyle para kazanmak Facebook’ta kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Reklam tıklamaları ve reklamların geçilmeden izlenmesi gibi durumlarda ekstra para kazanmanızı da sağlayan platformda tek yapmanız gereken takipçi sayınızı artıracak yatırımlar veya paylaşımlar olacaktır.

  • Sayfa Satışı

Facebook sayfalarını satarak para kazanma yöntemi, Facebook’ta en çok tercih edilen para kazanma yöntemidir. Bu sayfa satışlarının Facebook para kazanma özelliği ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Aktif şekilde kullanılan, yüksek takipçiye sahip sayfalar her zaman yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir.

Takipçi sayısı, aktif takipçi sayısı, reklam anlaşması gibi detaylar Facebook sayfalarının değerlerini belirlemektedir. Bu konu ile ilgili en çok tartışılan konu; satışa değer bir sayfanın uzun vadede daha çok gelir elde edip edemeyeceğidir. Facebook sayfanızı satmadan önce, elde edeceğiniz gelir tahmini açısından sosyal medya uzmanlarının görüşlerini almanız daha karlı bir alışveriş yapmanıza yardımcı olacaktır.

  • E-Ticaret

Facebook bünyesinde binlerce e-ticaret sayfası barındırmaktadır. Girişimcileri destekleyen ve ürünlerinizi satmanıza olanak tanıyan platform, alıcılarınızla buluşmak için ideal bir ortam yaratmaktadır. Facebook ile anlaşarak reklam verebilir, adınızı daha çok kullanıcıya duyurabilirsiniz.

  • Sosyal Medya Yönetimi

Her sosyal medya platformunda olduğu gibi markalar ve firmalar Facebook’ta da pazarlama ve satış çalışmaları yapmaktadır. Potansiyel alıcılarıyla iletişimde olabilecekleri, yeni ürünlerini tanıtabilecekleri sayfalar oluşturmaya çalışan markalar, ünlüler veya firmalar bu konuda yardımcı olabilecek kişilerle iş anlaşmaları sağlamaktadır.

Diğer iş olanaklarına nazaran Facebook’ta sosyal medya yönetimi ile ilgili bir iş almanız için referanslarınızın olması gerekmektedir. Bu noktada daha yerel markalarla başlayabilir, sertifika programları ile kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu adım ek gelir olarak değil kariyerinizi de belirleyecek bir adım olabilmektedir. İlgi alanlarınıza ve yeteneklerinize göre markalarla iletişime geçtiğiniz takdirde daha başarılı olmanız olasıdır.

Sosyal Medyanın Zararları ve Yararları yazımızı mutlaka okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status