GenelİncelemeİnternetYazılım

Chrome Şifreleri İçe Aktarma ve Dışa Aktarma

Chrome Şifreleri İçe ve Dışa Aktarma

Google’ın en çok kullanılan uygulamalarından biri olan Chrome, dünyanın en çok tercih edilen tarayıcılarından birisidir. Bu denli tercih edilen bir tarayıcı olan Chrome her ne kadar kullanım yönünden basit görünse de bazı işlemlerin gerçekleştirilmesi için bilgi ve deneyim gerekiyor. Son zamanlarda kullanıcıların en çok sorun yaşadığı ve konu hakkında bilgi sahibi olmadığı konulardan birisi Chrome şifreleri dışa nasıl aktarılır? konusudur. Chrome tarayıcısı üzerinde şifreleri içe ya da dışarı aktarma işlemleri çok basit bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Kullanıcıların merak ettikleri konular arasında Chrome şifreleri dışa nasıl aktarılır? sorusu önemli bir yer kaplamaktadır. Google’ın kullanıcı hizmetine sunduğu tarayıcı servisi olan Chrome, Google hesabı üzerinden oturum açarak birçok platformun eşitlenmesine imkan sağlamaktadır. Chrome en çok tercih edilen tarayıcılar arasında yer almaktadır.

Chrome Nedir?

Chrome Şifreleri içe aktarma
Chrome Şifreleri İçe Aktarma

Chrome, Google’ın kullanıcılarına sunduğu bir internet tarayıcısıdır. Bu tarayıcı eklentiden şifre hatırlama özelliğine, hızdan oturum açma özelliğine kadar birçok konuda avantajlar sunmaktadır. Kullanıcılar kendi Google hesaplarında oturum açarak hem cihazlarını eşitleyebilmekte hem de koopere bir iş akışı sağlayabilmektedir.

Chrome Şifreler

Chrome Şifreleri içe Nasıl Aktarılır?
Chrome Şifreleri Dışa Nasıl Aktarılır?

Chrome şifreleri hatırlama özelliği ile kullanıcısına kolaylıklar sunmaktadır. Şifrelerin hatırlanması bazen içinden çıkılmaz bir hal alabilmektedir. Bunu aşmak isteyen Chrome, Google güvenilirliğiyle şifreleri altyapısında saklayabilmektedir. Bu sayede kullanıcı şifre hatırlama zorunluluğunda kalmayıp, şifrelerini istediği takdirde görüntüleyebilmektedir. Kullanıcılar bu özelliği sıkça kullanmaktadır.

Windows ve Mac için uyumlu olan bu sistem, ayrıca Linux gibi sistemlere de uyumludur. Kullanıcı için birçok avantajlar sunması ve kullanım kolaylığı olması tercih edilmesindeki ana sebeptir. Chrome şifreleri kaydedebilen, telefon-mobil platform-bilgisayar üçlüsünde, hatta daha fazla platformda çalışmaya imkan sağlayan bir internet tarayıcısıdır. Eklenti çeşitliliğiyle ilgi odağı olmuştur.

Ayrıca bakınız : Linux İle Windows Arasındaki Farklar

Kullanıcılar özellikle sunulan destek ile birçok sitede kusursuz bir şekilde internette gezinebilmektedir. Ayrıca Chrome açılan hesap üzerine şifreleri kayıt etme özelliğine sahiptir. Bu özelliğin sunumunda güvenlik üst düzeyde kullanılabilmektedir. Google altyapısını kullanan ve güvenilir olan Chrome şifrelerin hatırlanması, şifrelerin görüntülenmesi konularında kullanıcısına hizmet vermektedir.

Chrome Şifreleri Dışa Nasıl Aktarılır?
Chrome Şifreleri İçe ve Dışa Aktarma

Chrome ile Şifreler Nasıl Dışa Aktarılır?

Kullanıcılardan gelen sorular arasında “Chrome şifreleri dışa nasıl aktarılır?” sorusu sıkça yer almaktadır. Chrome şifrelerini dışa aktarmak isteyenler sırasıyla aşağıdaki işlemleri yürütmelidir:

Yeni güncellemeden sonra pek çok özellik ve fonksiyon eklenen Chrome’daki son yeniliklerden birisi şifreleri içe aktar ve dışarı aktar butonudur.

Chrome Şifreleri Dışa Aktarma Adımları

 • Chrome tarayıcısını açın.
 • Adres çubuğuna chrome://settings/password yazın.
 • Chrome şifreler sayfası açıldığında Kayıtlı Şifreler başlığının diğer tarafındaki 3 nokta simgesine tıklayın.
 • “Şifreleri dışa aktar” yazan yere tıklayın.
 • Chrome Şifreleri.csv isminde bir dosya şeklinde şifreler dışarı aktarılmış olacaktır.

Chrome Şifreleri İçe Aktarma Adımları

 • Bu butonlara erişim sağlayarak şifrelerinizi dışa aktarmak için öncelikli olarak Google Chrome tarayıcısını açmanız gerekiyor.
 • Sonrasında ise tarayıcıya chrome://flags/#password-import-export urlsini yapıştırınız.
 • Karşınıza çıkan sayfada ”Pasword Import” yazan başlığı bulup, karşısında bulunan default sekmesine tıklıyoruz.
 • Daha sonrasında ise açılır pencere üzerinde yer alan bu yazıyı Enabled olarak değiştiriyoruz.
 • Yapılan tüm bu işlemlerin ardından cihazı yeniden başlatmanız gereklidir.
 • Daha sonra Chrome’da şifre yöneticisi sayfasını, 
 • chrome://settings/passwords linkini tarayıcı kısmına yapıştırarak açıyoruz ya da “Ayarlar” menüsüne giderek, Gelişmiş Ayarlar altında bulunan “Şifreleri Yönet” seçeneğini tıklıyoruz.
 • Burada Kayıtlı şifreler yazan kısmın yanındaki üç noktaya tıklayın ve chrome şifreleri içe aktarma butonu aracılığıyla daha önce dışa aktardığınız Chrome Şifreleri.csv isimli Chrome’da kayıtlı olan şifreleri içeri aktarma işlemini yapabilirsiniz.

Chrome Ayarları Varsayılan Olarak Nasıl Sıfırlanır? isimli yazımıza da göz atın.

Chrome şifreleri dışa aktarma ve chrome şifreleri içe aktarma işlemleri bu kadar basit bir işlemdir. Chrome kullanıcılarına şifreleri kaydetme dışında dışa aktarma özelliği de sunmaktadır. Bu sayede şifrelerin kontrolü kullanıcıda olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status