GenelMobil

Çalınan Telefon Nasıl Bulunur, Çalınan Android ve iPhone Bulma

Her gün işe/okula giderken bindiğimiz kalabalık toplu taşıma araçları, günün yoğunluğu, bir yere yetişme çabası derken çok fazla insanla karşılaşabiliyor ve bu ortamlarda dikkatsiz davranabiliyoruz. Ne yazık ki bu dikkatsizliklerin geri dönüşü olarak da telefon kayıpları, çalıntıları yaşanabiliyor. Günümüzde en sık rastlanan çalıntı vakalarında telefon ilk sıralarda yer almaktadır.

Çalınan Telefon Nasıl Bulunur ?

Telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun izlenmesini istediği yönergeler bulunmaktadır. Bu yöntem dışında çalınan telefon nasıl bulunur, bunun için kullanabileceğiniz uygulamalardan bahsedeceğiz.

Öncelikle BTK tarafından belirlenen kayıp veya çalıntı durumunda izlemeniz gereken adımları hatırlatmakla başlayalım.

  • Akıllı telefon, tablet gibi haberleşmeye açık cihazların çalınması durumunda BTK bu cihazların haberleşme özelliğinin sonlandırılmasını önermektedir. Bu durumda ister bağlı olduğunuz GSM operatörünün müşteri hizmetlerini isterseniz Bilgi ve İhbar hattını arayabilirsiniz. İki durumda da hattınız kullanıma kapatılacaktır. Bilgi ve İhbar hattına 444 9 777 veya 0312 232 23 23 numaralı hatlardan ulaşabilirsiniz.
  • Başvurunun yapılması ile birlikte çalınan telefonun IMEI numarası da çalıntı uyarısı vermektedir. Böylece telefonun başkalarına satışı engellenmekte, kullanan kişilerin de kaydı çıkartılabilmektedir.
  • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu çalınan telefonların aranması/bulunmasıyla ilgilenmemektedir. Yalnızca telefonu iletişime kapatmakta ve cihazın durumu ile ilgili veri tabanına çalıntı bilgisini girmektedirler. Telefonun bulunması için polis gibi kolluk kuvvetlerine başvurulması gerekmektedir.
  • Haberleşme özelliği kapatılan telefonlar, bulunmasının ardından savcılık onayı ile tekrar kullanıma açılabilmektedir.
Çalınan android bulma
Çalınan android bulma

Çalınan Android Telefon Nasıl Bulunur ?

Çalınan Android telefonlar Google üzerinden aranabilmektedir. Tabi ki bu özelliğin kullanılabilmesi için telefonunuzun bir WiFi veya hücresel veriye bağlı olması gerekmektedir. Yine de bu konuda şansınızı denemenizde yarar var. Telefonunuz yeni çalınmış, çalan kişi kullanıma açık bırakmış olabilir. Bu durumda izlemeniz gereken adımlar;

  • Tarayıcınızdan google.com/android/find sitesini açınız.
  • Karşınıza çıkan sayfada bulmak istediğiniz android cihaza bağlı e-posta adresinizi ve şifrenizi giriniz.
  • Sol tarafta çıkan listede söz konusu telefonu seçerek lokasyonunu öğrenebilirsiniz.
  • Bu sayfadan ayrıca telefonunuzu kilitleyerek kullanıma kapatabilirsiniz. Böylece çalan kişiler için telefon işe yaramaz bir hal alacaktır.

Aynı adımları eğer telefonunuz Samsung ise https://findmymobile.samsung.com web sitesinden de gerçekleştirebilir, telefonunuzun yerini öğrenebilir veya kullanıma kapatabilirsiniz.

Çalınan iPhone Bulma
Çalınan iPhone Bulma

Çalınan iPhone Nasıl Bulunur ?

Apple ürünlerinde “Find My Phone” uygulaması yüklüdür. Telefon, ipad, ipod fark etmeksizin bu özelliği kullanarak cihazınızın yerini öğrenebilirsiniz. Tam lokasyon öğrenebilmek için ne yazık ki burada da cihazın internete bağlı olması gerekmektedir. Fakat Apple cihazların bir artısı iCloud hesabınıza girerek telefonunuzun internetle bağlantısı kesilmeden önceki son konumunu öğrenebiliyor olmanızdır.

Apple çalıntı ve kayıp telefon durumlarını oldukça ciddiye almaktadır. iCloud üzerinden kilitlediğiniz bir telefonu, Apple mağazalarından faturasını ve iCloud bilgilerini göstermeniz halinde kullanıma açmaktadır. Çalınan iPhone telefonunuzu kullanıma kapatmadan önce faturanızın durduğundan emin olmanızı tavsiye ederiz.

Instagram’da Spam Yediğimi Nasıl Anlarım sorusunun cevabı yazımızda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status