Teknoloji

Bios Güncelleme Yapma

Bios’un açılımı Basic Input/Output System’dir. Bios bilgisayarınızın kalbi olarak kabul edilebilir. Anakartın üzerinde adeta bir motor görevi gören Bios, işletim sisteminin içinde yer alan bilgileri başlatmakla görevlidir. Bios güncelleme işlemini yapmak size bazı avantajlar sağlar. Bios güncelleme işlemi genellikle bilgisayarınızda mevcut bir problemi çözmek için yapılmaktadır. Sürekli güncellenen işletim sistemlerini Bios ile uyumlu bir hale getirmek için de Bios güncellemesi yapılmaktadır. Güncelleme yaptıktan sonra bilgisiyarınızda performans artışı yaşanabilir. Peki, bios güncelleme nasıl yapılır?

Güvenli Bir Şekilde Bios Güncelleme Nasıl Yapılır?

Bios güncellemesi yapmadan önce bilmeniz gereken bazı kritik noktalar vardır. Eğer güncelleme işlemini yapmayı biliyorsanız çok basit bir yolla Bios güncellemesi yapabilirsiniz. Bios güncelleme işlemini yapmayı bilmiyorsanız kesinlikle bilen birine yaptırmalı veya yardım almalısınız. Çünkü Bios güncelleme işleminde hata yaparsanız bilgisayarınız eskisi gibi çalışmaz hatta hiç çalışmayabilir. Bios güncellemesi yaparken bilgisayarınızın kapanmaması gerekmektedir. Bu ihtimaller giderildikten sonra Bios güncellemesi yapılmalıdır.

İlk olarak anakartınızın modelini öğrenin. Ardından bu modelin en güncel Bios sürümünü indirmelisiniz. Bunu anakartınız üretici firmasından öğrenebilirsiniz. İndirdiğiniz güncel Bios sürümünü boş bir flash belleğin içine atın. Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve açılırken F12 tuşuna basın. Önünüze gelecek olan Bios menüsünden güncelleme işlemini rahatça yapabilirsiniz. Daha öncede belirtildiği gibi Bios güncellerken oldukça dikkatli olmalısınız. En ufak bir hata size bir bilgisayara mal olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status